
Predlogom Zakona o budžetu za narednu godinu Vlada je za materijalno obezbjeđenje porodice (MOP), jedino istinski socijalno davanje koje bi trebalo da se isplaćuje najugroženijim građanima, opredijelila 10 miliona eura, što je za preko 2,5 miliona eura manje nego što je bilo opredijeljeno istim aktom za 2022. godinu. Aktuelna vlada se pohvalila rastom izdvajanja za socijalnu zaštitu, ali te "radosne vijesti" nije pratilo objašnjenje da su ta povećanja zbog dodataka za djecu, naknada za bebe (koje su trebale da se isplate i za 2022. pa nijesu), naknade za majke (koje su bile ukinute iako je u pitanju bilo stečeno pravo), alimentacioni fond i niz drugih prava koja suštinski nijesu socijalna davanja.
Prema riječima Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu, budžet koji je predložio nekadašnji ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić za materijalno obezbjeđenje porodice bio je projektovao na 12,5 miliona eura izdatka.
– Međutim, manjinska vlada, koja je izabrana na neustavan način, drugim rebalansom je taj iznos smanjila na 11 miliona, a sada predlogom budžeta za narednu godinu projektuje 10 miliona eura. Dakle, dva i po miliona manje u periodu od godinu, iako je ova godina ekonomski krajnje izazovna, jer živimo vrijeme dvocifrene inflacije. U trećem kvartalu ove godine ona je 15,3 odsto, a porodice koje primaju materijalno obezbjeđenje svakako su najugroženije, ističe Mrdović za "Dan".
Ona naglašava da je ovakva situacija poraz države.
– Novca ima za preglomaznu državnu administraciju i za njeno rasipništvo, ali ne i za one kojima je pomoć najpotrebnija. Ali kome to reći? Šta očekivati od onih koji sa "debelim obrazom" sjede u Vladi, iako joj je izglasano nepovjerenje u parlamentu. Šta očekivati od onih koji imaju dvije hiljade i plus mjesečno i niz beneficija? Kada se sjedne u državnu fotelju, izgubi se dodir s realnošću. Odavno je znano da sit gladnome ne vjeruje. Zato građani neka dobro razmisle koga i kada podržavaju, a kada se nađu u kabinama, gdje treba zaokružiti one koji ih predstavljaju, navodi Mrdović.
Bivši državni sekretar u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja Janko Odović za "Dan" kaže da nije iznenađen što imamo situaciju da je Vlada umjesto da poveća, za čak 2,5 miliona eura, smanjila izdvajanja za MOP.
– Smanjenje izdvajanja za naknade najugroženijima ne govori samo o totalnoj nezaintersovanosti Vlade za naše sugrađane koji žive u nemaštini, već je ovo i poruka međunarodnim partnerima, kao što je Unicef, da je aktuelna vlada totalno gluva na preporuke i Strategiju za smanjenje siromaštva, a koje dolaze od ove međunarodne organizacije, smatra Odović.
Predsjednica Fondacije "Banka hrane" Marina Medojević ističe da iz čitavog sistema socijalne zaštite jedino primanje koje je striktno za najugroženije građane upravo je MOP. Ona ističe da u godini kada su cijene hrane i energenata na istorijskom maksimumu, odluka Vlade da smanji izdvajanja za MOP je nevjerovatna.
– Još je priča o povećanju izdvajanja, hvali se time, a suštinski to nije novac za socijalna davanja. Šta je ustvari donijelo to "povećanje" izdvajanja za socijalna davanja? To su izdvajanja za majke sa troje i više djece, dječji dodaci sada već za svu djecu do 18 godina, naknade za novorođenčad... Ako socijalna politika teži smanjenju siromaštva i nejednakosti, što je cilj svake države socijalne pravde, onda mora kriterijum biti pravedan, pa tako oni koji imaju malo ili ništa, moraju dobiti više. U praksi u stvari imamo izdvajanja za majke sa 3+ djece, a nemamo za majke koje podižu djecu, a grcaju u nemaštini. Iznos od 121 euro koji godinu dobijaju nezaposlene porodilje ne zadovoljava ni minimum potreba. Hrana za bebe je skupa kao i pelene i oprema za bebe. Nikom u Ministarstvu rada i socijalnog staranja nije palo na pamet da smanji porez na ove artikle ili "ne daj Bože" da besplatno onima koji podižu djecu, a žive u nemaštini. Imamo i dječji dodatak za djecu čiji roditelji nemaju potrebu za tim, istakla je Medojević.