Karikatura: Mirko Zulić
17/10/2021 u 15:00 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Zvanični podaci pokazuju da svaki četvrti građanin teško živi; Kovid produbio siromaštvo

Jedino primanje nam je kćerkina plata od 200 eura. Kako se može od toga živjeti? Razvedena sam, a bivši muž ne plaća alimentaciju. Država se ne okreće na sirotinju, već daju onima koji već imaju, kaže samohrana majka A.Š.

Međunarodni Dan borbe protiv siromaštva obilježava se danas, a novih podataka o broju materijalno ugroženih građana nema. Prema poslednjim podacima prije korona krize, 2019. godine, stopa rizika od siromaštva iznosila je 24,5 odsto, odnosno svaki četvrti stanovnik Crne Gore je bio materijalno ugrožen. Skoro 40 odsto djece nalazilo se u riziku od siromaštva.

Materijalno ugrožene porodice u izjavama za "Dan" kažu da se država ne okreće na njih. Samohrana majka S.M. navodi da je podstanar i da žive od 140,50 eura materijalne pomoći i dječijeg dodatka.

– Od toga se živjeti ne može. Pomažu mi dobri ljudi, poput Marine Medojević i moje komšinice. Država se ne okreće na ugrožene porodice, kaže ona.

Da se od socijalnog primanja ne može živjeti, ističe i A.Š. iz Podgorice, čije dijete, kako kaže, nekada u školu pođe i bez užine.

– Jedino primanje nam je kćerkina plata od 200 eura. Kako se može od toga živjeti? Razvedena sam, a bivši muž ne plaća alimentaciju. Država se ne okreće na sirotinju, već daju onima koji već imaju, mišljenja je A.Š.

Nikšićanka M.K. kaže da oni žive od 140 eura pomoći i 100 eura alimentacije koje plaća bivši suprug.

– Teško je živjeti sa toliko novca mjesečno. Računi su neplaćeni i stalno mi stižu opomene. Kada se obratim Centru za socijalu pomoć, kažu ne mogu mi je odobriti, priča ona.

Najrizičniji nezaposleni

Medojević je upozorila da je naša socijalna pomoć toliko mala da ugroženi od nje ne mogu da plate čak ni stanarinu.

– Ništa nismo uradili da bismo povećali broj socijalnih stanova i tako olakšali život najugroženijima, dok je za funkcionerske bilo novca dovoljno. U Crnoj Gori, znamo, ima više stanova nego porodica, a toliko je podstanara što pokazuje mjeru raslojavanja društva. Najizloženija riziku od siromaštva su nezaposlena lica, a mi ih trenutno imamo zvanično oko 54.000, dok je najniža stopa rizika utvrđena među zaposlenima, čiji je broj u padu, zaključuje ona.

Marina Medojević iz Fondacije Banka hrane saopštila je da je stanje u prošloj i ovoj godini drastično lošije.

– Od početka pandemije zvanično je oko 10.000 radnika dobilo otkaz, pitamo se koliko je onih koji su radili neformalno, koji nisu imali osiguranje, kako bi shvatili ozbiljnost situacije. Zaposleni ukoliko nemaju sreću da rade u državnim organima, jer su tamo plate visočije a i mogu kad su bolesni ići na bolovanje, odsustvovati kad su im djeca bolesna, imati više dana godišnjeg odmora, najčešće imaju platu od 250 do 350 eura, saopštila je predsjednica Fondacije Banka hrane, Marina Medojević.

Prema njenim riječima, oko 130.000 penzionera prima najnižu penziju od 145,77 eura.

– Prosječna penzija iznosi 293 eura i naši penzioneri, nažalost, spadaju među najugroženije kategorije. Skoro po pravilu, polovinu svojih primanja ostave u apoteci. Nezaposlenih je zvanično 53.958, a broj onih koji nisu na Zavodu za zapošljavanje, nije poznat. Koliko imamo porodica kod kojih nije zaposlen nijedan član porodice. Ne znamo ni koliko je onih koji zbog strogih pravila dobijanja socijalne pomoći ne mogu da je dobiju, a koji nemaju mogućnost da se prehrane, plate struju, kuriju. Alarmantna je situcija, ocijenila je Medojević.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
27. april 2025 02:07