05/11/2024 u 07:30 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Bivši radnici uništenih fabrika sa sjevera poručuju: Tužilaštvo da ispita privredni zločin i kazni krivce

Ruinirani i napušteni proizvodni objekti na području od Rožaja do Gusinja ukazuju da posljednjih decenija ništa ozbiljnije nije urađeno na oživljavanju privrede i industrijske proizvodnje na sjeveru Crne Gore.

To se nije desilo iako su svi politički subjekti u svojim programima otvaranje proizvodnih pogona i novih radnih mjesta, kao i valorizaciju raspoloživih prirodnih i drugih resursa, navodili kao osnovne prioritete. Takođe, izostalo je preispitivanje zašto je u tranzicionim procesima, nakon privatizacije fabrika, došlo do potpunog uništavanja brojnih privrednih kolektiva.

O tome svjedoče i ostaci privrednih preduzeća u Rožajama: drvno-industrijski gigant "Gornji Ibar", koji je upošljavao i do 2.500 radnika, Trgovinsko i zemljoradničko preduzeće "Bisernica", Fabrika dekorativnog papira "Dekor", Fabrika mašinskih elemenata "Famod", Auto-prevozno preduzeće "Transservis", fabrika "Kristal", koja je poslovala u okviru velikog zaječarskog sistema staklene industrije.

image
FOTO: D.J.
image
FOTO: D.J.

Trenutna slika Industrijske zone na Rudešu jasno ukazuju da ni u Beranama nije uspjela skoro nijedna privatizacija privrednih kolektiva u kojima je nekad radilo blizu deset hiljada ranika. O tome najbolje svjedoče uništene fabrike: Fabrika celuloze i papira, Fabrika kože "Polimka", Ciglana, "Guming" i "Obodov" pogon na Rudešu. Van funkcije je i Rudnik mrkog uglja, bez velikih izgleda da se u jami Petnjik ponovo pokrene proizvodnja. U Beranama su ugašeni i nekadašnje Šumsko preduzeće, AD "Izgradnja" i "Agropolimlje", dok mljekara "Zora" radi sa minimalnim kapacitetom. Svijetli primjer predstavlja jedino fabrika naoružanja "Polieks" na Polici, koja je i nakon privatizacije nastavila uspješno da radi. Kontinuitet proizvodnje uspjela je da održi i Fabrika košulja "La vista" u Petnjici.

Niko ne pokazuje interesovanje da oživi privredu

U Udruženju bivših radnika smatraju da uzroke ovakvog stanja, prije svega, treba tražiti u činjenici da država u minulim godinama nije pokazala odgovarajuće interesovanje za oživljavanje privrede na sjeveru Crne Gore.

– Jednostavno, preko neuspjelih privatizacija neko se poigravao sa radnicima na sjeveru države, od kojih su mnogi otišli na onaj svijet krajnje poniženi i uvrijeđeni. Očekivali smo poslije svega da će se bar za dolazeće generacije uraditi nešto bitnije po pitanju stvaranja uslova za otvaranje proizvodnih pogona, međutim, od toga do sada nije bilo ništa, što je zaista poražavajuće. Potencijala ima, ali očigledno je da neko ne želi ili ne umije da pokrene privredu na sjeveru Crne Gore sa mrtve tačke – naglasio je Radičević.

U Plavu je u posljednjim decenijama, pored uništavanja poznatog Hotelsko-turističkog preduzeća "Plavsko jezero" i likvidacije Šumsko-industrijskog kombinata "Bor", ugašen i "Obodov" pogon, zbog čega je oko hiljadu radnika ostalo bez posla.

image
FOTO: D.J.

Ugašen je i "Titeksov" pogona na Murinu, u kom je radilo oko 400 zaposlenih, dok moderna fabrika protivgradnih raketa u Brezojevici nikada nije proradila.

Oživljavanje beranske privrede četiri decenije u obećanjima

Ni u Gusinju, i pored brojnih obećanja, ništa nije urađeno da se pokrene proizvodnja u bišoj fabrici "Termoplast" i "Titeksovom" pogonu, gdje je nekada radilo oko 200 radnika.

Predstavnik Udruženja bivših radnika Veselin Radičević ističe da godinama uporno traže od tužilaštva i drugih nadležnih državnih organa da konačno preispitaju kako je posljednjih decenija došlo do uništavanja brojnih proizvodnih pogona na sjeveru države.

Od Rožaja do Gusinja zavladala industrijska sirotinja

– Fabrike su godinama prepuštene propadanju i pohari raznih pljačkaša, zbog čega neko treba da odgovara. Godinama gledamo kako, naočigled onih koji su plaćeni da čuvaju državnu imovinu, nestaju naše nekadašnje fabrike, što je ravno privrednom zločinu. Poslije divljačkog pohoda brojnih pljačkaša, ostale su samo zidine bivših fabrika. Krivce za ovako katastrofalnu situaciju treba tražiti među onima koji su poslednjih decenija upravljali Crnom Gorom. Zato još jednom pozivamo tužilaštvo i druge nadležne državne organe da pred lice pravde izvedu sve one koji su kumovali ovakvom stanju – istako je Radičević.

U Andrijevici nije preživjela nijedna fabrika

Za vrijeme tranzicionih procesa, u andrijevičkoj opštini zatvoren je pogon fabrike kože "Polimka", u kome je nekada radilo blizu 200 radnika. Sličnu sudbinu doživio je i pogon "Komovi", koji je poslovao u sastavu beogradskog "Soko štarka", gdje je nekad hljeb zarađivalo blizu 200 uposlenih. Fabrika ventilacione opreme "Termovent" upošljavala je 160 ljudi, privatizovana je od strane beogradske "Montaže", da bi nakon toga prestala sa radom. Krajem osamdesetih godina ugašeno je i preduzeće "Mermer", koje se bavilo trgovinom i eksploatacijom mermera u dijelu planine Željevice.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
28. april 2025 02:34