Rašo Čivović / FOTO:S.Ćetković
28/06/2024 u 18:51 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Bivši radnik "Boksita": Spajić da ispita kome je "uplaćeno" 17 miliona

Bivši radnik Rudnika boksita Rašo Čivović juče je nakon jednosatnog protesta upoznao predstavnike Evropske unije u Crnoj Gori sa sudskim procesom koji već deset godina vodi protiv kompanija ruskog biznismena Olega Deripaske, koji je navodno uložio 17 miliona eura u tu nikšićku kompaniju.

Kako je kazao za "Dan", od čelnika Delegacije EU u Crnoj Gori tražio je da upozna institucije u Briselu sa, kako je rekao, koruptivnim radnjama koje su se desile u Boksitima dok su pripadali metalurškoj imperiji ruskog oligarha.

On smatra da EU, sada kada smo dobili IBAR, treba da stavi do znanja premijeru Milojku Spajiću da nema zatvaranja poglavlja 23 i 24 dok se ne riješi pitanje korupcije u Boksitima.

Tvrdi da Deripaska, koji je upravljao Boksitima od 2004. do 2013. godine, nije uložio ni cent u nikšićku kompaniju.

On je podsjetio da je u stečaju 2013. godine osporio navode ruskog oligarha da je uložio 17 miliona u Rudnike boksita.

– Stalno ponavljam da oni nisu kupili kutiju šibica od 17 centri, a kamoli uložili 17 miliona. Da su oni uložili 17 miliona, zbog čega bi onda Boksiti bili u stečaju – rekao je Čivović za "Dan", što je kasnije ponovio i predstavnicima EU u Crnoj Gori.

Kako tvrdi, u prethodnih deset godina doživio je mnoge neprijatnosti, a posebno ukazuje na "neregularne postupke u Privrednom sudu" tokom procesa koji vodi godinama.

Kao primjer navodi da je Privredni sud od njega tražio da pronađe adresu Olega Deripaske, dok su stečajni upravnici, kako tvrdi, krili adresu kompanije ruskog biznismena.

Ističe da ne bi mogao tako dugo i uporno da se bavi tim slučajem da nije imao pomoć nekih institucija i nevladinih organizacija.

Po njegovim riječima, u korupcionaškom lancu oko Boksita nije samo Deripaska, nego i niz naših i inostranih institucija.

– Zamislite, šalju mi papire iz litvanske banke preko koje su Deripaskine kompanije navodno uložile 17 miliona u Boksite, ali kada to treba da se vještači, ja nisam pozvan u sudnicu. To je mnogo šire od Crne Gore. To su samo neke od igara koje razotkrivam svaki dan – kaže Čivović.

image

Dopis Spajiću dok je bio ministar

FOTO:S.Ćetković

On smatra da je u tom korupcionaškom lancu, pored Privrednog suda, učestvovao i neko i prethodnih vlada, kao i neko iz bankarskog sektora. Potvrdu za to vidi u činjenici da su mnogi podaci o periodu kada je Deripaskina kompanija upravljala Rudnicima boksita proglašeni tajnom.

– I od bivšeg guvernera Centralne banke Radoja Žugića i od aktuelne guvernerke Irene Radović dobio sam odgovor da je to sve tajna – rekao je Čivović.

Od predsjednika Vlade očekuje da od guvernerke Radović zatraži podatke o novčanim uplatama kako bi se utvrdilo da li su firme Olega Deripaske uložile 17 miliona u Rudnike boksita.

Čivović je najavio da će na današnjem ročištu u Privrednom sudu tražiti izuzeće predsjednika tog suda Mladena Grdinića, a očekuje da će spor nakon toga završiti u Apelacionom sudu.

​Slučaj "radnički plac" u SDT-u

Čivović je sa dijelom bivših radnika Boksita podnio prijave tužilaštvima zbog upravne zgrade Boksita i zbog placa bivšeg Sindikata u Nikšiću.

Kako tvrdi, vrijednost tog placa trenutno je osam miliona eura, a taj slučaj je od 2020. u SDT-u.

Bivši radnici Rudnika boksita tražili izuzeće sudije Privrednog suda Marije Adžić

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
01. april 2025 16:36