
Kako su objasnili u pozivu, danas će milioni potrošača širom sveta obustaviti svaku vrstu kupovine – kako u trgovinama, tako i putem interneta.
– Cilj ovog bojkota je poslati snažnu poruku velikim korporacijama, trgovačkim lancima i političarima da su dalji rast cijena i ekonomska nejednakost postali neprihvatljivi. Današnji bojkot kupovine od Evrope do Amerike je lančana reakcija nezadovoljnih potrošača – navodi se u pozivu.
Koordinatorka Alternative Sandra Margitić Gačević očekuje pozitivne reakcije i pozitivan odgovor građana.
– Očekujemo i pozitivne efekte na naše kućne budžete. Dobijamo izvještaje da su neki marketi korigovali cijene nadolje, dok se neki još uvijek inate sa građanima. Takođe, dobijamo informacije da su menadžmenti trgovina i te kako zabrinuti zbog sveobuhvatnog bojkota trgovinskih lanaca. Istini za volju, ovo jeste uzdrmalo već dogovorene tržišne kvote i cijene. Niko nikoga nije dirao, svi su dobro zarađivali i zloupotrebljavali radnike i potrošače – kazala je Margitić Gačević za "Dan".
Ona smatra da bojkot koji je u Crnoj Gori pokrenula Alternativa polako počinje da poprima globalne razmjere.
– Jasno je da razlog za to nije trivijalan i da smo svi jednako pogođeni netržišno zaračunatim maržama i profitom vrlo uskog kruga ljudi. Očekujemo da bojkot postepeno postane jasan odgovor svima, ne samo marketima, da građani mogu organizovano da vrše pritisak da se otklanjaju sve društvene anomalije – ističe Margitić Gačević.
Kako nam je saopštila, do sada niko iz izvršne vlasti nije kontaktirao sa Alternativom povodom eventualnih pregovora za iznalaženje načina da se cijene spuste na prihvatljivi nivo.
– Niko iz Vlade nije direktno kontaktirao sa nama, ali imamo nezvanične kontakte i radimo šta možemo da se riješi ova situacija. Vlada ima mehanizme kojima može da reaguje, od kontrole marži (direktna) do donošenja pravilnika i zakona koji bi osnažili domaću proizvodnju, da se riješi problem zavisnosti od uvoza i cijena iz uvoza. Ima zaista mnogo mehanizama, a ono što mi tražimo prvenstveno je samo volja da se nešto uradi. Građani bojkotom šalju poruku da žele da se Vlada uključi. Plaćamo ih za to – naglašava naša sagovornica.
Više od mjesec dana, svakog petka, građani u zemljama regiona, kao i u još nekim evropskim zemljama, bojkotom šalju poruku trgovcima i vlastima da je krajnje vrijeme za zaustavljanje rasta cena osnovnih životnih namirnica, energije i stanovanja. Akcija se proširila i na SAD, čiji će građani danas bojkotovati kupovinu u velikim trgovačkim lancima poput Volmarta i Amazona, kao i proizvode globalnih korporacija poput "koka-kole". Poseban akcenat bojkata u SAD stavljen je na protest protiv nejednakosti u bogatstvu, s obzirom da su najbogatiji Amerikanci od početka pandemije svoje bogatstvo uvećali četiri puta.
Коментари (0)
Оставите свој коментар