Karadzić / -PRIVATNA ARHIVA
26/05/2022 u 15:58 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Broj letova za 14 odsto manji nego 2019. godine

Rat u Ukrajini utiče na prelete u brojnim zemljama. Ipak, u Srbiji i CG preleti su na istom nivou, kazao je Karadzić

Prema najnovijoj statistici Evropske organizacije za bezbjednost vazdušne plovidbe, u vazdušnom saobraćaju je ostvaren 27.101 dnevni let u prosjeku tokom protekle sedmice, što iznosi 86 odsto nivoa za maj mjesec u odnosu na 2019. godinu, kazao je za "Dan" profesor Radoje Karadzić.

– Može se konstatovati da je saobraćaj nešto iznad visokih Eurokontrol saobraćajnih scenarija za ovaj period 2022. godine – ocijenio je Karadzić.

Karakteristika je da, kako je naveo, niskotarifne avio-kompanije proširuju kapacitete, kao i tradicionalne avio-kompanije u manjoj meri, posebno Turkiš erlajnz i Lufthansa.

– Međutim, čarter avio-kompanije su smanjene (dostignuvši minus 23 odsto) od rata u Ukrajini. Rat u Ukrajini utiče na prelete u brojnim zemljama, posebno u Litvaniji, Poljskoj, Estonija i Letonija na negativnoj strani; Jermenija i Gruzija, sa pozitivne strane – kazao je on.

Preleti preko Srbije i Crne Gore su na istom nivou kao u istoj sedmici poređenja u odnosu na maj 2019.

– Mađarska je na + četiri odsto, Hrvatska je na + jedan odsto preleta, Bosna i Hercegovina na istom nivou, Albanija na + tri odsto, Makedonija na + pet odsto, što govori da se nova preraspodjela saobraćaja za sada neće negativno odraziti na naš region – izjavio je Karadzić.

Rajaner je bio najprometniji operater aviona prošle nedjelje sa 2.865 letova dnevno u prosjeku (+ 15 odsto u odnosu na 2019), slijede Izidzet, Turkiš erlajns, Lufthansa, Er Frans, KLM i Viz er.

– Uz to treba posebno istaći dobre rezultate Aerodroma Crne Gore koji su imali dva puta više putnika u odnosu na isti period prošle godine, što nam daje realne projekcije da će vazdušni saobraćaj Crne Gore biti značajan generator ekonomije u cjelini i posebno turističke privrede – zaključio je profesor.

D.M.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
30. mart 2025 21:48