On je to kazao odgovarajući na pitanje da li potrošači treba da očekuju povećanje cijene aktivne energije tokom 2025. godine.
– Od 1. januara 2023. godine EPCG ima pravo da donosi odluke o promjenama cijene električne energije u skladu sa kretanjima na tržištu i rezultatima svog poslovanja, ali prilikom donošenja odluka EPCG uvijek uzima u obzir i druge mnogobrojne faktore, kako bismo u finalnom procijenili da li je odluka dobra za nas i naše kupce. Cijena aktivne energije nije se mijenjala godinama, i to u okolnostima u kojima su cijene svih drugih proizvoda višestruko uvećane. Maltene svi regionalni snabdjevači povećali su cijene, ali ćemo mi, razumije se, kao odgovorna kompanija, uvijek prvo sagledati sve mogućnosti, kako bi se, u slučaju eventualnog povećanja, zaštitile kategorije s najmanjom potrošnjom, čime bi se i stimulisale socijalno ugrožene kategorije – rekao je Bulatović.
Ova godina biće jedna od izazovnijih za Elektroprivredu, i uopšte za energetski sektor, zbog Termoelektrane (TE) Pljevlja.
– Termoelektrana Pljevlja neće biti u pogonu sedam i po mjeseci, počev od 1. aprila, pa sve do 15. novembra 2025. godine. Tokom drugog i trećeg kvartala Elektroprivredi će nedostajati oko 700 GWh električne energije, koja će biti obezbijeđena iz uvoza, a procjena je da će to koštati oko 80 miliona eura – kazao je Bulatović.
Pojasnio je da se nedostajuće količine električne energije kupuju postepeno, kroz više postupaka javnih nabavki, kako bismo se u najvećoj mogućoj mjeri zaštitili od eventualnih turbulencija na tržištu.
– Dio projektovanih nedostajućih količina je već kupljen, a dio će biti nabavljen kroz naredne postupke nabavki – dodao je Bulatović.
Izvršnog direktora EPCG pitali smo i sa kakvim finansijskim rezultatom će ta kompanija završiti 2024. godinu, ali nismo dobili precizan podatak.
– U odnosu na prethodnu godinu, saldo naše trgovine energijom bio je manji za 82 miliona eura u odnosu na prethodnu godinu, a što je uglavnom uslovljeno lošijom hidrologijom, što je uslovilo manji saldo za 671 GWh u odnosu na prethodnu godinu. Novčani tok je održan stabilnim, što je bio velik izazov usled loše hidrologije i pada cijena na berzama električne energije na kojima smo prisutni, kao i niske cijene električne energije ka distributivnim potrošačima i visokog nivoa investicija. Zahvaljujući pažljivom upravljanju likvidnošću i efikasnim strategijama kalendarizacije investicija i troškova, uspjeli smo da očuvamo pozitivan novčani tok – kazao je Bulatović.
Zaključio je da poslovni rezultat u 2025. godini ne može biti na nivou 2024. godine, iz razloga što ih čeka završetak radova na ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja i oko 700 GWh nedostajuće količine električne energije.