
Institucija zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore u sporovima koji su pokrenuti ove godine, ali i prošle, pretprošle i godinama unazad, ima zadatak, da odbrani imovinu i prava države u desetinama hiljada postupaka koji su pokrenuti protiv nje.
Kao ilustracija koja ukazuje na obimnost i odgovornost zadatka koji se nalazi pred Zaštitnikom svjedoči i frapantan podatak o broju pokrenutih sporova protiv države u 2024. godine.
– Samo 2024. godine pokrenuto je preko 22.000 različitih postupaka u kojima državu zastupa Zaštitnik imovinsko-pravnih odnosa. Tome se moraju dodati i postupci iz 2023. godine, od kojih je veliki broj u toku, dok je za prva dva mjeseca u ovoj godini pokrenuto preko 1.000 različitih postupaka – saopštila je Ćirović.
Kako je dodala, institucija Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa zastupa Crnu Goru, njene državne organe i javne službe pred domaćim tribunalima i drugim državnim organima, pa u ovu statistiku ne spadaju sporovi koji se vode u inostranstvu, a u kojima se najčešće od naše države na sudu potražuje neka materijalna nadoknada.
– Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa, shodno odredbi člana 53 Zakona o državnoj imovini, zastupa Crnu Goru, njene organe i javne službe čiji je osnivač država, a nemaju svojstvo pravnog lica, pred sudovima i drugim državnim organima, dok ne zastupa pred arbitražama (inostranim) – objasnila je Ćirović.
Kako je kazala, ukupna potraživanja po osnovu tužbi podnijetih protiv Crne Gore ne mogu se tačno odrediti.
– Zahtjevi koje određuju tužioca prilikom pokretanja postupaka nisu realni, pa se najčešće i ne usvajaju – objašnjava Ćirović.
Ipak, zaštitnici imovinsko-pravnih interesa u sporovima ponekad imaju zadatak da odbrane državu od višemilionskih potraživanja.
Rekordni zahtjev pokrenula je bivša avio-kompanija Montenegroerlanz a.d. u stečaju, koja je na ime navodnog neispunjavanja obaveza iz posebnog leks specijalisa koji je donijela vlada Duška Markovića od države tražila čak 117 miliona eura.
– Iznos ukupnog potraživanja nemoguće je tačno odrediti, iz razloga što su tužioci dužni da odrede visinu spora prilikom pokretanja postupka, ali to nisu realne cifre, niti budu u konačnom u cjelini usvojene, a najveći iznos je iznos koji Montenegroerlinz a.d. u stečaju potražuje od države, preko 117 miliona eura – navela je Ćirović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар