predstavljanje budzeta / -SRDJAN BOLJEVIC
28/12/2024 u 19:38 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Država neće bankrotirati zbog privremenog finansiranja

Privremeno finansiranje države nije nikakva apokalipsa i neće dovesti do bankrota javnih finansija, ali hoće usporiti realizaciju projekata i funkcionisanje državnog aparata.

Već se jednom desilo 2021. godine i tada su mnoge potrošačke jedinice prekoračile dozvoljene budžete, pa osim negativnog mišljenja DRI na završni račun nije bilo nikakvih drugih posljedica, odnosno problema. To su ukratko ocjene ekonomista u vezi sa privremenim finansiranjem, koje se priprema nakon što Skupština nije usvojila predlog Zakona o budžetu. U četvrtak je predsjednik Skupštine Andrija Mandić zaključio sjednicu na kojoj je bio predlog budžeta, jer opozicija nije dozvolila da se održi sjednica.

Savjetnik predsjednika države Mladen Grgić kazao je "Danu" da nije prvi put da se dešava privremeno finansiranje, već da smo to imali i za vrijeme 42. Vlade.

– To u suštini znači da će se potrošačkim jedinicama odobravati sredstva do iznosa 1/12 (jedne dvanaestine) stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini. I to bi trebalo da omogući minimum normalnosti funkcionisanja institucija – izjavio je Grgić.

U 2021. godini sve funkcionisalo lagano uprkos prekoračenjima

Iz Fideliti konsaltinga su u vezi sa privremenim finansiranja kazali da je ono u 2021. godini trajalo šest mjeseci, te da je Skupština predlog zakona o budžetu usvojila u junu te godine.

– Dakle, država je funkcionisala potpuno lagano šest mjeseci, bez ikakvih trzavica. Takođe, najveće prekoračenje mjesečnih limita je uradilo upravo Ministarstvo finansija i socijalnog staranja i to u januaru kada je utvrđeno prekoračenje od 21.135.659 eura i u martu mjesecu, kada je utvrđeno prekoračenje od 10.368.365,15 eura. Ne samo to, čak 50 od 83 potrošačkih jedinica imalo je prekoračenje. I što je bilo? Ništa, naravno, sve je funkcionisalo. E, sad nam ti isti ljudi, koji su bili u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, kažu da će privremeno finansiranje da izazove neku katastrofu, čime pokušavaju da izazovu paniku kod građana?! – kazali su iz Fideliti konsaltinga, čiji je direktor Miloš Vuković.

Krajem 2020. godine Vlada kojuje vodio Zdravko Krivokapić, a u kojoj je ministar finansija bio Milojko Spajić, aktuelni premijer, odlučila se da ne prihvati budžet koji je pisala Vlada DPS-a i da ide u privremeno finansiranje. Ono je trajalo šest mjeseci, odnosno sve dok nije usvojen predlog Zakona o budžetu za 2021. godinu. Nikakvih vidljivih problema u funkcionisanju države nije bilo te 2021. godine.

Tada nije bilo reformi i nijesu kao sada bili uvećani izdaci za penzije i plate, a smanjeni prihodi od doprinosa. Grgić smatra da je ključna razlika između 2021. i 2025. godine u promjeni fiskalne politike koja je drastično promijenila izdvajanja za plate u većini institucija, a smanjila doprinose za Fond PIO. Grgića smo pitali da li će sprovođenje reformi i isplata uvećanih penzija i plata biti otežana zbog privremenog finansiranja.

– Radi se o mjesečnom izdvajanju 1/12. Ranije iskustvo nam govori da se ti limiti nisu poštovali, što je dovelo i do negativnog mišljenja DRI. Limiti su prekoračeni tamo gdje se moralo isplatiti više za zarade, kod fonda za zdravstvenu zaštitu, kod fonda PIO. Dakle, nije država trpjela u tom segmentu. Ipak, ono što je opasnost, i što se dešavalo 2021, jeste da je dolazilo do arbitrarnog raspoređivanja sredstava. S obzirom na dosadašnje fleksibilan odnos prema zakonu, ne očekujem drugačiji pristup ni u ovoj vladi. To stvara opasnost da one institucije koje imaju političku snagu – dobiju više od ostalih – rekao je Grgić.

Dokić: Usporiće projekte, ali nije apokalipsa

Neusvajanje budžeta može usporiti projekte i otežati funkcionisanje, ali to nije nikakva apokalipsa, ocijenio je ekonomski analitičar Davor Dokić.

On je za Radio Crne Gore kazao da neusvajanje budžeta može imati za posljedicu usporavanje realizacije kapitalnih projekata, ali i da prelazak na privremeno finansiranje nije ništa strašno, jer je mjesečno na raspolaganju deset odsto planiranog budžeta.

– Najveći problem će tu biti kapitalne investicije, ali mislim da se to u narednom periodu mora riješiti i nije to nikakva apokalipsa, kao što najavljuju pojedini ljudi iz svijeta politike. To su normalna dešavanja, malo bude otežano, ali ide to, gura dalje – rekao je Dokić, prenosi portal RTCG.

U narednoj godini treba da se otplati 820 miliona duga, pa smo ga pitali i da li državi prijeti bankrot, odnosno da li može doći u situaciju da ne može da servisira svoje obaveze zbog neusvajanja budžeta.

– Treba uvijek imati na umu najekstremniji scenario, kako bi se procesi ubrzali i da ne dolazimo u kritičnu situaciju. Privremeno finansiranje ima svoje limite, upravo zbog same činjenice da se radi o nečem što omogućava da se krizna situacija prebrodi. Ne očekujem bankrot zbog privremenog finansiranja – poručio je Grgić.

Iz Ministarstva finansija su u nakon neusvajanja budžeta kazali da će to ugroziti likvidnost države, blagovremeno servisiranje obaveza. Penzije i plate bi se servisirale, ali bi na drugim stavkama morali da se smanje izdaci.

Prema nezvaničnim najavama iz Skupštine, vanredna sjednica na kojoj će biti predlog budžeta trebalo bi da bude održana tokom januara.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. januar 2025 20:19