
Crna Gora tokom 2022. godine nije imala ambasadora u Španiji, već su taj posao obavljale dvije osobe, jedna do septembra, a druga od septembra. To jedno lice – diplomata obavljalo je poslove predstavljanja i zastupanja interesa Crne Gore u Španiji, finansijske poslove, kao i njihovu kontrolu i odobravanje. Ukratko, ta osoba je u ambasadi radila sve, osim posla vozača i higijeničarke. Trenutno je na toj poziciji u ambasadi Španije Milica Đuričković.
Tačnije, ona tu poziciju pokriva od septembra 2022. godine. Nekad je bilo "Milica jedna u majke", a sada "Milica, jedna u ambasadi". Naravno, sve je to plod političke situacije u Crnoj Gori, odnosno, makar u primjeru ambasadora kohabitacije.
Ove podatke juče je objavila Državna revizorska institucija (DRI) prilikom revizije poslovanja diplomatskih predstavništava Crne Gore u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Sjeverne Irske sa sjedištem u Londonu, Kraljevini Španije sa sjedištem u Madridu i Stalne misije Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama sa sjedištem u Ženevi za 2022. godinu. DRI je dala uslovno mišljenje na usklađenost poslovanja revidiranih diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP) sa propisima i uslovno mišljenje na usklađenost poslovanja Ministarstva vanjskih poslova sa navedenim propisima, u dijelu koji se odnosi na revidirana diplomatsko-konzularna predstavništva.
Ambasadora, kako su utvrdili, nema ni u Londonu, pa su preporučili organima nadležnim za postavljenje ambasadora, Vladi i predsjedniku države, da u što kraćem roku postave ambasadore, u cilju nesmetanog predstavljanja i zastupanja interesa Crne Gore. U Madridu su poslove šefa predstavništva vršila lica u zvanju drugi i prvi sekretar, kao i otpravnici poslova.
– Oni su u predstavništvu istovremeno vršili poslove nalogodavca (zaduženi za odobravanje i kontrolu), računopolagača (zaduženi za vršenje finansijskih poslova ambasade), kao i poslove evidencija o konzularnim prihodima i vođenje konzularnih knjiga i ovjeravali ih u ulozi lica koje vodi evidencije – vrši obračun konzularnih prihoda i u ulozi lica koje je obračun potvrdilo – verifikovalo, prilikom zaključenja konzularnih knjiga na kraju mjeseca. Shodno navedenom, konstatuje se da ministarstvo u predstavništvu nije obezbijedilo razdvajanje odgovornosti na način kako je to definisano odredbama člana 15 Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru – piše u izvještaju DRI.
U 2022. godini, kako je utvrdila DRI, osobe koje su bile na čelu ambasade u Španiji, potpisivale su finansijske iskaze koji se mjesečno dostavljaju MVP-u, u ulozi lica koje vrši obračun i koje odobrava, odnosno šefa predstavništva.
Izdaci ambasade u Španiji su 255 hiljada eura.
– U periodu vršenja revizije (jul 2023. godine) u predstavništvu je bilo raspoređeno samo jedno lice iz ministarstva i to prvi sekretar, koje ujedno obavlja poslove otpravnika poslova (vršenje poslova šefa predstavništva), računopolagača, lica koje vodi evidencije o konzularnim prihodima itd. – ukazali su iz DRI.
U Ambasadi CG u Španiji sistematizovano je devet radnih mjesta za devet izvršilaca.
Коментари (0)
Оставите свој коментар