
- Smatramo neopravdanim i štetnim davanje u koncesiju lokaliteta u selu Martinoviće, za kamenolom - navode iz Evropskog saveza.
Kamenolom na području koje se nalazi u srcu nacionalnog parka nelogično je i krajnje štetno rješenje, jer može ozbiljno narušiti ekosisteme, ali i uništiti staništa i dovesti do ugrožavanja biodiverziteta, dodaju u saopštenju.
- Poznato je da eksploatacija kamena dovodi i do zagađenja vazduha, tla i vode, što može imati dugoročne posljedice po zdravlje lokalnog stanovništva. Takođe, rad kamenoloma proizvodi visoke nivoe buke i prašine, što može negativno da utiče na kvalitet života našeg stanovništva - naveli su.
Iako se Vlada i resorno ministarstvo očigleno vode kratkoročnim interesima, zanemarujući činjenicu da dugoročno mogu da ispaštaju stanovnici Gusinja, ali i prirodna sredina do čije devastacije može dovesti tako nepromišljena odluka, naglašavaju iz Evropskog saveza.
Pozivaju Vladu i Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa da još jednom preispitaju odluku i postupe u skladu sa ekološkim proncipima i donesu odluku koja je u najboljem interesu za građane Gusinja, a to je, "da odustanu od davanja koncesije za kamenolom u selu Martinoviće."
Коментари (0)
Оставите свој коментар