
U Privrednom sudu juče je održano suđenje po tužbi konzorcijuma kojeg predvodi firma "Triangle GC INC Kosovo", kosovskog biznismena Florina Krasnićija koji od države traži obeštećenje zbog raskida ugovora o izgradnji dvije male hidroelektrane na vodotoku Đurička rijeka u Plavu.
Tužbom traži obeštećenje u vrijednosti od šest miliona eura. Krasnići je jedan od finansijera Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).
Pravni zastupnik konzorcijuma u tužbi protiv države je Ana Đukanović, sestra predsjednika države Mila Đukanovića.
Na jučerašnjem suđenju saslušani su svjedoci Ljubiša Bošković, Bojan Bošković i Igor Strugar.
Kako je istakao Ljubiša Bošković on je tada radio u firmi Sistem – MNE i u projektu je učestvovao od samog početka.
– Imajući u vidu složenost projekta izgradnje mini hidroelektrane učestvovao sam sa svojim timom inženjera iz različitih oblasti, u pripremi dokumentacije i idejnog rešenja. Ja sam uradio projekat za Đuričku 1 i 2. Dobio sam i posao stručnog nadzora. A kada smo krenuli sa gradnjom, tačnije sa postavljanjem table, počeli su problemi od strane nekih NVO organizacija i građana, koji su izrazili bojazan da će zbog gradnje mHE ostati bez pitke vode. Poznato mi je da je investitoru izdata dozvola za gradnju Đuričku 2 ali zbog čega nije za Đuričku 1, ne znam. Ne vidim razlog zašto nije i tu izdata građevinska dozvola s tim da smo mi naše obaveze ispoštovali i uradili glavni projekat. Mi smo se povukli kada je gradonačelnik Plava izašao pred građane i rekao da se čuo sa tadašnjim premijerom Duškom Markovićem koji je obećao da će obeštetiti svakog investitora. Naknada mom privrednom društvu je u potpunosti isplaćena od strane investitora – naveo je Ljubiša Boškopvić na jučerašnjem ročištu.
Građevinski inženjer Bojan Bošković koji je tada radio u Sistem – Mne, istakao je da je on učestvovao u proračunu statičke stabilnosti svih objekata kako za Đuričku 1 tako i za Đuričku 2.
– Poznato mi je da je Đuričku 2 dobio građevinsku dozvolu, a za Đuričku 1, po mojim saznanjima, nije došlo do izdavanja građevinske dozvole zbog problema definisanja zona rijeke. To je bila obaveza Opštine oni to nisu uradili već je to uradio investitor. U jednom momentu je došlo do opstrukcije radova od strane mještana. Nisam bio na licu mjesta ali znam da je zbog toga proces izgradnje obustavljen – ističe Bošković.
Diplomirani inženjer elektrotehnike Igor Strugar je istakao da je tada bio zaposlen u kompaniju SNS d.o.o, kao rukovodilac tima za revidovanje faza jake struje.
– Naglasio bih da je moja firma, po mom sjećanju, bila angažovana za period 2017 – 2018. godine. Ono čega se sjećam, jeste da smo dali pozitivno mišljenje na izvještaj a to je bila i konačna ocjena cijelog revidentskog tima. Investitor nam je isplatio naknadu za rad, a SNS d.o.o je isplatio naknade svim privrednim društvima koje je on angažovao – rekao je Strugar.
Osim firme Triangl, još nekoliko firmi je tužilo državu zbog raskida ugovora o koncesiji.
Sudija Privrednog suda Danijela Vukčević je na kraju suđenja istakla da na zahtjev tužilačke strane odloži suđenje dok se ne sprovedu vještačenje građevinske i finansijske struke, a ako bude potrebe i mašinske.
Kako je istakla advokatica Đukanović, zbog svjedočenja Ljubiše Boškovića, pojavili su se novi detalji vezani za Đuričku 1 koji su od bitnog značaj. Suđenje je zakazano za 6. april u 12.45 sati.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar