
Jedna od radnica Olivera Đuratović ukazala je na izuzetno složenu materijalnu situaciju, podsjetivši da su u decembru prošle godine primili novembarsku platu, koja je ujedno bila i posljednja.
– Krajnje je vrijeme da nadležni reaguju. Naše kolege su podstanari, u kreditima, samohrani roditelji, bore se bez sredstava. Ovo je zadnji momenat da nas neko shvati ozbiljno. Vlada primarno. Ovo je problem koji se ne dešava poslednja dva- tri mjeseca, ili godinu, ovo traje posljednjih 30 godina – kazala je Đuratović.
Posebno je istakla da zaposleni više ne mogu ni fizički ni psihički obavljati radne zadatke.
– Na svakom sastanku vladine komisije samo je konstatovano da nam je svima Institut važan. Dvije godine samo konstatujete – krenite da radite nešto. Niko se nije sjetio da da radnicima neku pomoć, a svi smo u teškoj situaciji – naglasila je Đuratović.
Radnici kažu da su dobili nezvaničnu informaciju da će ministar zdravlja Vojislav Šimun u ponedjeljak doći u Institut.
Radnici to jedva čekaju, jer, kako naglašavaju, žele da mu kažu i u kakvim uslovima rade. Kao primjer navode da svega tri kuvara spremaju hranu za 500 pacijenata.
– Sve je na ovoj vladi da riješi. Od njenog formiranja nismo dobili nijednu platu. Vlada je ključna da se stane na kraj ovoj situaciji – rekla je Đuratović.
Predsjednica sindikalne organizacije Marija Obradović kazala je da je izvršni odbor odlučio da 25. marta stupe u generalni štrajk.
– Štrajk podrazumijeva obustavu prijema pacijenata na svim odjeljenjima, osim na dječijem, a pacijenti koji budu u Institutu u tom trenutku imaće pun tretman, kao što su imali do dana započinjanja štrajka, tako da će terapije i sve benefite koje imaju u Institutu i dalje dobijati – objasnila je dr Obradović.
Shodno zakonu o štrajku, kako je obrazložila, potpuna obustava rada biće organizovana za 10 dana, jer Institut spada u kategoriju institucija važnih za funkcionisanje javnog sektora.
Obradović podsjeća da je ministar zdravlja Vojislav Šimun obišao Institut, te da su osnovani Komisija za rješavanje statusa i Operativni tim, koji su do sada održali niz sastanaka.
– Cijenimo napore koji se ulažu, ali je problem administrativna sporost, odnosno sporost u donošenju odluka. Mi, nažalost, više nemamo vremena za čekanje, koje smo izgubili tokom protekle godine, kada smo podnosili sve ove zahtjeve koji su pomenuti u odluci o štrajku, a to su isplata dvije od tri zarade, isplata duga Jugobanci, razgovor sa manjinskim akcionarima i urgentna finansijska pomoć – podvukla je dr Obradović.
Kako je dodala, od svih zahtjeva jedino je ispunjeno potpisivanje kolektivnog ugovora, što je uzrokovalo da se Sindikat odluči za obustavu rada.