– Međutim, CEDIS 95 odsto svojih ukupih prihoda ostvaruje preko matične kompanije Elektroprivrede (EPCG), pa bi bilo kakav negativan uticaj na EPCG, koji može izazvati poremećaj u servisiranju njihovih ugovornih obaveza, mogao da se negativno odrazi i na CEDIS – kazao je Ivanović.
TE Pljevlja će biti van pogona osam i po mjeseci zbog ekološke rekonstrukcije, što će imati negativan uticaj prvenstveno na poslovanje EPCG i Rudnika uglja.
Ivanović je podsjetio da CEDIS posluje u djelatnosti koja je regulisana od strane Regulatorne agencije za energetiku (REGAGEN), a prema preliminarnim podacima za 11 mjeseci, kompanija bilježi pozitivan rezultat iz operativnog poslovanja.
– Povećanje gotovine i kratkoročnih depozita za preko osam miliona eura od početka godine govori u prilog tome. Međutim, uvećani trošak amortizacije za 6,5 miliona eura u odnosu na biznis plan, ili za 14 miliona veći od odobrenog troška amortizacije od strane REGAGEN-a, nastao kao rezultat povećanja vrijednosti imovine usled procjene (preduzeće je u obavezi da jednom u pet godina preispita fer vrijednost imovine), može dovesti do krajnjeg negativnog rezultata poslovanja. Svakako, o tome je u ovom momentu nezahvalno govoriti, imajući u vidu i druge efekte koji će nastati primjenom međunarodnih računovodstvenih standarda kao što su efekat odloženog poreza, aktuarskog izvještaja, rezervisanja i slično – objasnio je Ivanović.
Regulatorna agencija za energetiku utvrdila je CEDIS-u u 2025. godini povećanje regulatorno dozvoljenog prihoda (RDP) u odnosu na 2024. godinu za 13,5 miliona eura.
– Zahtjevom za utvrđivanje RDP tražen je veći iznos prvenstveno radi finansiranja neophodnih investicionih projekata. U završnoj je fazi potpisivanje ugovora sa EBRD-om i Svjetskom bankom (35+21 milion eura), čime smo obezbijedili, kroz kvalitetan partnerski odnos, sigurnu realizaciju i finansiranje najznačajnijih investicionih projekata CEDIS-a. Preliminarne projekcije biznis plana, uz zahtjevne, ali ostvarive operativne ciljeve kao što su smanjenje gubitaka električne energije u distributivnoj mreži te optimizacija svih operativnih troškova, pokazuju pozitivne rezultate poslovanja. CEDIS će nastojati da uskladi svoje poslovanje u datim okvirima koji su unaprijed određeni, što je samo po sebi izazov za svaku poslovnu godinu, s obzirom da se regulatorno dozvoljeni prihod utvrđuje na osnovu ostvarenih podataka i pokazatelja iz prethodnog regulatornog perioda – unaprijed za naredni period – saopštio je Ivanović.
CEDIS je bio u žiži javnosti i zbog negativnog mišljenja Državne revizorske institucije (DRI) na finansijsku i reviziju pravilnosti.
– CEDIS je aktivno angažovan na ispunjavanju preporuka DRI. Proces implementacije je u toku, u skladu sa zadatim preporukama i rokovima – rekao je Ivanović.