Među tih pet kandidata su Nikola Vukićević i Nina Vujošević, koji su bili na visokim pozicijama u vrijeme dok je na vlasti bio DPS sa koalicionim partnerima. Vukićević je bio dugo pomoćnik ministra finansija za budžet, do 2018. godine, nakon čega je prešao na čelo Montenegroerlajnza, gdje je bio predsjednik odbora direktora. Prije funkcije u Ministarstvu finansija bio je načelnik sektora u Državnoj revizorskoj instituciji.
Nina Vujošević je bila pomoćnica ministra ekonomije, državna sekretarka u Ministarstvu finansija i savjetnica Duška Markovića dok je bio na funkciji premijera. Prema dostupnim podacima, bila je angažovana i u Svjetskoj banci kao stručnjak u oblasti reforme javnog sektora, a radila je i na projektima u regionu u vezi sa reformama državnih preduzeća. Takođe, u Svjetskoj banci je bila savjetnica izvršnog direktora gdje je predstavljala Crnu Goru u kabinetu izvršnog direktora Holandske konstituence. Diplomirala je na Ekonomskom fakultetu u Podgorici, gdje je i magistrirala i doktorirala. Trenutno obavlja funkciju člana Odbora direktora Investiciono-razvojnog fonda, na koju je birala sadašnja vlast.
Među kandidatima za Fiskalni savjet je i finansijski i investicioni konsultant Stevan Gajević, Katarina Živković iz Ministarstva finansija i Lidija Martinović, za koju nismo uspjeli dobiti više informacija.
Fiskalni savjet će brojati tri člana, a po jednog treba da izaberu predsjednik države Jakov Milatović, predsjednik Vlade Milojko Spajić i Skupština.
Prema sadašnjim propisima, zakonski rok za izbor tri člana je kraj 2024. godine, ali je pitanje da li će ove tri institucije stići da do tada predlože i izaberu članove Fiskalnog savjeta. Zato je Vlada Skupštini predala i izmjene Zakona o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, kojim je produžen rok za izbor članova Fiskalnog savjeta. Ukoliko se te izmjene usvoje, Fiskalni savjet će moći da se izabere i tokom naredne godine.
Prošle godine je raspisan prvi javni poziv na koji su se javila dva kandidata, od kojih je jedan odustao. Potom je u maju ove godine raspisan drugi javni poziv gdje su bile tri prijave, ali su dva kandidata odustala, pa je odlučeno da se raspiše treći javni poziv. Na taj, aktuelni poziv, stiglo je šest prijava, od kojih je pet ispunjavalo zahtjeve.
Fiskalni savjet će dio poslova u vezi sa sprovođenjem fiskalne politike preuzeti od Državne revizorske institucije (DRI) od koje treba da preuzme dokumentaciju, softverska rješenja i druge akte koji su sada kod DRI.
Formiranje ovog tijela je i zahtjev Evropske komisije (EK). Uz to, njegovo formiranje bila je jedna od obaveza iz ugovora o kreditu od 60 miliona eura koji je bio namijenjen kako bi EU pomogla Crnoj Gori da ograniči ekonomske posljedice pandemije koronavirusa. Taj ugovor je potpisala vlada premijera Duška Markovića, a novac je isplaćen kroz dvije tranše. Ovaj novac je bio dio Programa makroekonomske pomoći EU za deset zemalja iz procesa proširenja i evropskog susjedstva, vrijednog ukupno tri milijarde eura.