Laković od aprila na funkciji direktora / foto: Lazar Ružić, Dan
06/01/2025 u 20:31 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Laković: Zbog rekonstrukcije TE Pljevlja, ostaćemo bez 48 miliona prihoda

Rudnik uglja Pljevlja (RUP) će u ovoj godini, zbog ekološke rekonstrukcije Termoelektrane (TE) Pljevlja u trajanju od osam mjeseci, ostati bez 48 miliona eura na prihodnoj strani, kazao je za "Dan" izvršni direktor Rudnika uglja Nemanja Laković.

Laković je dodao da ova godina neće biti godina rezultata već godina "preživljavanja" u kojoj treba da završe projekte koji su kasnili, ekološku rekonstrukciju TE Pljevlja i izmještanje toka rijeke Ćehotine.

– Ova godina je jedna od najtežih za energetski sektor Crne Gore. Rješavanje projekta ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja i izmještanje toka rijeke Ćehotine znače opstanak energetskog sistema Crne Gore, tako da će završetak tih projekata biti uslov za dalji stabilan rad TE Pljevlja i RUP-a. Finansijski rezultat nikako ne može biti dobar 2025. godine jer je dosta toga došlo na "naplatu" zbog dugogodišnjeg zanemarivanja navedenih projekata i njihovog "guranja" pod tepih u prethodnom periodu – istakao je Laković.

On je naveo da su u 2024. godini ostvarili najbolji rezultat u energetskom sektoru Crne Gore i nastaviće da doprinose stabilnosti cijele EPCG grupe.

– Godinu za nama smo završili sa pozitivnim rezultatom. Trebalo bi da ostvarimo dobit od oko 15 miliona eura, što je na nivou 2023. godine. Ipak, moram napomenuti da smo mi 2024. godine uporedo izvodili i investicione radove na koritu rijeke Ćehotine koji su prioritet RUP-a i cijelog energetskog sistema Crne Gore. Upravo dobit će biti kao što sam rekao na nivou 2023. godine i pored produženog remonta TE Pljevlja i investicionih radova. Na sjednici Skupštine akcionara donesena je odluka o isplati dividende za 2021. i 2022. godinu. Svako povlačenje dividende u 2025. godini dovelo bi do destabilizacije poslovanja RUP-a, ali sam siguran da će se o tome voditi računa i da isplate neće biti tokom ove godine kada su planirane kapitalne investicije od velike važnosti za funkcionasanje energetskog sistema Crne Gore. Prilikom donošenja odluke vlasnici kapitala (EPCG) su konstatovali da eventualna isplata dividende neće ugroziti investicije i likvidnost Rudnika uglja Pljevlja – naglasio je Laković.

Sistematizacijom definisano 1.300 radnih mjesta

RUP ima 1.260 zaposlenih, a u trenutku preuzimanja funkcije izvršnog direktora kompanije, RUP je imao preko 1.300 zaposlenih, od toga preko 300 na određeno, kazao je Laković. On je za izvršnog direktora imenovan krajem aprila prošle godine.
– Smanjili smo broj zaposlenih, jer su im istekli ugovori na određeno u trajanju od tri godine, a shodno zakonu ugovor nije mogao biti produžen. Sistematizacija radnih mjesta bila je jedan od prioritetnih izazova koje je trebalo rješiti, jer nije odgovarala realnom stanju u kompaniji. Radnici nisu radili na mjestima koja su predviđena ugovorom o radu i bez dovoljnog broja izvršilaca na ključnim mjestima u proizvodnji. Novi menadžment je završio novi predlog sistematizacije kojim je definisan optimalan broj radnika u kompaniji uz detaljnu analizu svakog radnog mjesta u skladu sa stvarnim potrebama kompanije. Na nedavno održanoj sjednici Odbora direktora usvojena je nova sistematizacija kojom je definisano 1.300 radnika u RUP-u. Upravo najveće povećanje u broju radnika dobiće Sektor proizvodnja. Takođe donijeli smo odluku da unutrašnja Služba obezbjeđenja RU potpuno preuzme kontrolu bezbjednosti kompanije, bez angažovanja eksternih agencija, što će u krajnjem rezultirati finansijskim uštedama – kazao je Laković.

Poručio je da će se svako buduće zapošljavanje u RUP-u obavljati preko javnih konkursa.

Kada je u pitanju projekat izmještanja rijeke Ćehotine, istakao je da je to projekat od najvećeg državnog značaja, jer bez stabilnog rada Rudnika uglja i TE Pljevlja nema ni energetske stabilnosti Crne Gore.

– Ovaj projekat se mora završiti u koordinaciji sa projektom ekološke rekonstrukcije do kraja građevinske sezone 2025. godine. Kao što je javnosti već poznato ovo je bio poseban izazov za novi menadžment Rudnika uglja, jer su radovi kasnili zbog dobijanja UT uslova 2019. godine, po kojima projekat nije mogao biti realizovan. Projekat izmještanja toka rijeke Ćehotine je stavljen po strani i nije mu pristupano na način na koji treba da se pristupa. Po preuzimanju kompanije, zajedničkom saradnjom Vlade i nadležnog ministarstva koji su shvatili ozbiljnost problema, uspjeli smo da dobijemo dozvolu za izvođenje radova po hitnom postupku – rekao je Laković.

Traže od EPCG avansnu naplatu u periodu remonta

Laković je naveo da je RUP predlog ugovora EPCG o četvorogodišnjoj prodaji uglja u kome će biti navedeno da RUP može avansno naplaćivati određen iznos sredstava u periodu remonta koji će biti dovoljan za stabilno poslovanje.

– Navedene avansne uplate pokušaćemo da smanjimo na najmanji mogući nivo i nadamo se da ćemo kroz nedavno predstavljeni Plan poslovne transformacije ostvariti što više prihoda za RUP, a avansno povlačiti što manje sredstava, odnosno samo onoliko koliko nam bude potrebno za stabilno poslovanje. U navedenom periodu biće obezbijeđeno stabilno finansiranje Rudnika uglja. RUP će u tom periodu aktivirati prodaju, za široku potrošnju, maksimalnim kapacitetom i pokušati da ostvari što veće prihode i umanjili negativan saldo u periodu ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja – saopštio je Laković.

Istakao je da, kada govorimo o rezervama uglja, treba napomenuti da će one biti nezadovoljavajuće za normalan rad TE u 2026. godini ukoliko se realizacija projekta izmještanja toka rijeke Ćehotine ne završi u planiranom roku.

Rudnik uglja ostao bez mehanizacije: Poništili tendere teške 2,4 miliona

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
06. januar 2025 20:32