Медојевић / Фото: Срђан Бољевић
16/10/2021 u 10:52 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Медојевић: Јавна управа је затрпана паразитима ДПС-а

ДПС механизам "један запослени- четири гласа" довео до измишљених радних мјеста, тврди лидер ПзП-а

Као последица ДПС механизма “један запослени - четири гласа” јавна управа је данас затрпана паразитским кадровима којима су измишљена радна мјеста, тврди предсједник ПЗП-а Небојша Медојевић. 

Он тврди да је као последица вишедеценијске погрешне економске политике засноване на погубном неолибералном моделу, Црна Гора ушла у озбиљне структурне проблеме.

- Систематско уништавање индустријске производње довело је до њеног колапса, па у тој грани привреде ради само 5,7 посто запослених. У Србији у прерађивачкој индустрији ради 22,1%, у Македонији 22,2 % у БиХ 11,9%. Црна Гора је рекордер по бирократији запосленој у јавном сектору. Чак 11,7% укупно запослених ради у јавној управи. У Србији је то 5,6%, Македонији 6,3% и БиХ 6,6%- појашњава Медојевић. 

Према његовим ријечима, колапс индустријске производње и извоза и експлозија бирократије су два структурна проблема у Црној Гори.

- Уз рекордну стопу незапослености 23,8% и раст екстремног сиромаштва и јавни дуг који је око 90% јасно је да је постојећи систем неодржив и да се морају спровести болне структурне реформе. Црна Гора је у 2020 изгубила 16% БДП, а у у овој години ће раст бити око 7%, што значи да је економија мања за 7-8% у односу на 2019 годину. Зато је неопходно одмах припремити процес фискалне консолидације која мора да повећа приходе буџета и повећа расходе и створи простор у буџету за продуктивне инвестиције које ће подржати отварање нових радних мјеста у производњи за извоз и супституцију увоза (спољно трговински дефицит је двије милијарде годишње и неодржив је). Постоји много простора у енергетици, преради дрвета и производњи хране, али држава мора изаћи са јасним и конкретним планом опоравка и реформи. На овако забрињавајућу структуру привреде и буџетске потрошње не могу се успјешно имплементирати никакве мјере економске политике. Модел заснован на потрошњи, трговини, увозу и задуживању мора бити замијењен моделом државе благостања, заснованом на штедњи, инвестицијама, производњи и извозу. Радна мјеста и приходи од извоза су приоритет и само такви пројекти треба да буду подржани од стране државе- закључио је Медојевић. 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
26. novembar 2024 08:17