Joković / -FOTO: VLADA CRNE GORE/SASAMATIC
01/11/2024 u 15:19 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ministar poljoprivrede oštro se protivi mjeri Vlade: Akcize na vino su siguran put ka uništenju vinskog sektora

Ministar poljoprivrede Vladimir Joković smatra da će akcize na mirna vina imati izrazito negativne implikacije na crnogorski vinski sektor. Skupština je, na predlog Vlade, nedavno usvojila Zakon o akcizama, kojima su uvedene akcize na mirna vina od 25 eura na 100 litara vina.

– Ministarstvo poljoprivrede je za vrijeme trajanja javne rasprave o predlogu Fiskalne strategije uputilo mišljenje predsjedniku Vlade i Ministarstvu finansija, u kojem je eksplicitno iznesen argumentovan i nedvosmislen stav da bi uvođenje akciza na mirna vina imalo izrazito negativne implikacije na crnogorski vinski sektor. Osim "Plantaža", koje su u novijoj istoriji, uz periode uspona i padova, izgradile imidž Crne Gore kao vinske destinacije, nije zanemarljiv ni broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava čija je osnovna djelatnost proizvodnja grožđa i čija egzistencija zavisi od nje. Njih zasad ima 550 upisanih u elektronsku evidencionu bazu i još 118 registrovanih vinarija, koje na raznim međunarodnim takmičenjima ostvaruju značajne rezultate osvajanjem prestižnih nagrada za kvalitet vina – naveo je Joković u odgovoru na poslaničko pitanje Aleksandre Despotović (DPS).

Ona je pitala da li je Ministarstvo poljoprivrede preduzelo mjere i aktivnosti kako bi se zaštitio vinarski sektor, tačnije da li su inicirali ukidanje akciza na mirna vina.

Ministarstvo poljoprivrede: Trudićemo se da akcize ne utiču na konkurentnost

Na navode iz teksta objavljenog u današnjem broju "Dana" reagovali su iz Ministarstva poljoprivrede. U reagovanju su naveli da ministar nije dao, kako kažu, spornu izjavu, "Danu", a da su naslov, nadnaslov i podnaslov tendeciozni.

- Srž odgovora na ovo pitanje jeste da će Ministarstvo težiti da uvođenje akciza ne utiče na konkurentnost vina crnogorskih proizvođača. Napomenuo bih da je vinarski sektor jedan od najrazvijenijih u Crnoj Gori, te da zapošljava veliki broj ljudi. Vinari su u prethodnom periodu, u najvećoj mjeri, bili korisnici IPARD sredstava i u ovom trenutku imamo preko 100 savremeno opremljenih vinarija. Sve ovo je uticalo da kao ministar budem zabrinut na koji način će se uvođenje akciza manifestovati na tržištu vina u Crnoj Gori i da će naši vinari izgubiti tržišnu konkurentnost. Mi, kao resorno Ministarstvo, ćemo u narednom periodu raditi na ojačavanju ovog sektora kroz različite vidove podrške, a sve sa ciljem da u maksimalnoj mjeri povećamo konkurentnost i dostupnost crnogorskih vina. Svakako, u obavezi smo da poštujemo fiskalnu strategiju i uskladimo akciznu politiku sa odlukom Vlade Crne Gore. Moj stav po ovom pitanju je kroz naslov izvučen iz konkteksta i može se tumačiti dvojako. Ono što bih ja nedvosmisleno istakao jeste da moramo naći model da zaštitimo domaće proizvođače uz poštovanje odluka Vlade o akciznoj strategiji - zaključio je Joković u reagovanju.

 

Uz navedeni odgovor, Joković je dostavio i mišljenje na nacrt Fiskalne strategije koje je 29. jula dostavio premijeru Milojku Spajiću i ministru finansija Novici Vukoviću, a koje se tiče tada predložene, a sada uvedene akcize na mirna vina.

– Otežan plasman vina i na domaćem tržištu siguran je put za uništenje vinskog sektora, a jedan od modela za to je i uvođenje akciza. Vinski sektor se još uvijek oporavlja od posljedica prouzrokovanih pandemijom, a poznato je da su traume u ovom proizvodnom sektoru bile najočiglednije, jer se vino konzumira u HoReKa lancu i tokom raznih manifestacija, što je u tom periodu bilo onemogućeno, tako da su naše vinarije bile zagušene zalihama proizvedenog vina. Takođe, zbog globalnih klimatskih promjena, sve češće se ponavljaju godine u kojima su ektremno loši uslovi za postizanje visokog kvaliteta grožđa, čime se drastično umanjuje obim proizvodnje – ukazao je Joković.

Akciza je skoro svuda nula eura

Ministar poljoprivrede smatra da će akcize na mirna vina od 25 eura na 100 litara imati negativan uticaj na poslovanje crnogorskih vinarija, te da će biti izuzetno destimulativne za dalji razvoj vinskog sektora, sa svim izvjesnim jačanjem sivog tržišta i nekonkurentnim domaćim brendovima u sopstvenoj državi.

– Svi crnogorski vinari kompletnu proizvodnju vina plasiraju na domaćem tržištu. Takođe, i "Plantaže" više od 60 odsto svoje proizvodnje planiraju na domaćem tržištu. Osim toga, nijedna država koja ima razvijen vinski sektor, neuporedivo veću proizvodnju i izvoz renomiranih vina sa svjetskom reputacijom, kao što su Italija, Španija, Portugalija, Grčka, Austrija, Njemačka, Mađarska i Hrvatska, ne primjenjuje ovakva finansijska opterećenja, tj. akcize na vino su nula eura. I u državama iz okruženja koje se, kao i Crna Gora, bore za pozicioniranje svojih vina na međunarodnom tržištu (Sjeverna Makedonija, Slovenija, Srbija), akcize na vino su nula eura – istakao je Joković, koji će naredne sedmice odgovarati na pitanja poslanika u Skupštini.

Međutim, Ministarstvo finansija i Vlada nisu uvažili mišljenje ministra poljoprivrede. Slično mišljenje iznijeli su i predstavnici "Plantaža", kao i drugi vlasnici vinarija. Vlada, međutim, mora da nadoknadi manjak od 400 miliona eura od doprinosa na PIO, kojih se odrekla setom ekonomskih zakona, u javnosti poznatijih kao program "Evropa sad 2", tako da su gotovo sve primjedbe tokom javne rasprave odbijene.

Vinari i stručna javnost traže reakciju poslanika zbog akcize na mirna vina

Joković je naveo i da se grožđe uzgaja na 2.850 hektara, te da ukupno 118 registrovanih vinarija godišnje proizvede oko 10,5 miliona litara vina.

Kako je precizirao, ukupna količina mirnih vina za koja je Ministarstvo poljoprivrede donijelo rješenje kojim se dozvoljava njihovo stavljanje u promet je iznosi: 101.493 hektolitara (2019. god.). 97.230 hektolitara (2020. god.). 124.922 hektolitara (2021. god.). 115.416 hektolitara (2022. god.) i 88.449 hektolitara (2023. god.)

– Godinama unazad, vino je jedan od najznačajnijih poljoprivrednih proizvoda u izvozu. Učešće vina u ukupnom izvozu poljoprivrednih proizvoda iznosi 25,8 odsto – istakao je Joković.

Odgovor novinara

Poštovani, u tekstu nije navedeno da je ministar dao izjavu "Danu", već da je to kazao u pisanom odgovoru na poslaničko pitanje. Ali da ne bi ulazili u dalju polemiku, nek javnost pogleda zvanični dokument na linku https://zakoni.skupstina.me/zakoni/web/dokumenta/sjednice-skupstine/317/4782-00-61-2-24-223.pdf i sama prosudi da li je oprema teksta tendeciozna i šta je ministar tačno rekao, tj napisao u pisanom odgovoru.

 

Istakao je i da su nacionalni propisi koji regulišu aktivnosti u vinskom sektoru, od usvajanja Zakona o vinu 2016. godine, u cjelosti usaglašeni sa aktuelnim evropskim propisima.

STEGA: Uvođenja akciza na mirna vina izaziva niz nepovoljnosti koje smanjuju konkurentnost crnogorske privrede

– Broj registrovanih proizvođača vina povećan je sa četiri, koliko smo ih imali 2007. godine, na 118 (2024. godine). Osim permanentnog usaglašavanja nacionalnog zakonodavstva s evropskom legislativom, ministarstvo usaglašava i modele podrške u skladu s evropskim pravilima. Od početka implementacije IPARD II programa, koji je sproveden kroz 11 javnih poziva od 2018. godine, zaključno sa 30. junom 2024. godine, vinari su ostvarili EU podršku u iznosu od 1.836.066 eura, uz nacionalno kofinansiranje od 612.022 eura. Ukupna podrška vinarima kroz IPARD program do sada iznosi 2.448.088 eura, što je 8,04 odsto od ukupno isplaćenog iznosa kroz IPARD II program – predočio je Joković.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
27. april 2025 16:56