SA JEDNOG OD PANELA / MEDIABIRO
29/01/2025 u 08:09 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Na konferenciji "Ekonomski izazovi i investicioni potencijal Crne Gore" ukazano na niz problema: Nizak nivo proizvodnje, fali investicija i radnika

Problemi crnogorske ekonomije su mala konkurentnost, nedovoljna diverzifikacija, nizak nivo domaće proizvodnje, nedovoljne investicije, kao i sve izraženiji nedostatak radne snage, saglasili su se učesnici konferencije "Ekonomski izazovi i investicioni potencijal Crne Gore".

Poseban problem je, kako smatra vlasnik Zetragradnje Blagota Radović, i neznanje ili nezainteresovanost javne uprave, koja nije spremna da doprinese stranim investicijama.

On je na konferenciji na Ekonomskom fakultetu kazao da je stekao utisak da Vlada nije spremna da izađe u susret investitorima, jer predlog da se investitori koji žele da grade hotele sa pet zvjezica oslobode plaćanja komunalija, nije naišao na razumijevanje.

Profesorica Maja Baćović je kazala da nije realna projekcija Ministarstva finansija (MF) da će ove godine crnogorska ekonomija dostići predviđeni rast od 4,8 odsto. Kako je navela, istraživanje Ekonomskog fakulteta pokazalo da je projekcija rasta za 2025. godinu mnogo bliža cifri od tri odsto, ili 2,9 odsto, kako je to prognozirala Evropska banka za razvoj (ERBD).

– Ekonomski rast u Crnoj Gori zavisan je od kretanja izvoza i investicionih aktivnosti, a u prethodnoj godini imali smo pad izvoza, te mislim da neće biti bolje ni u 2025. zbog situacije sa proizvodnjom struje, pa nema jasnog izvoznog optimizna, čak i ako se ojača turizam – smatra Baćović.

Savjetnica premijera za ekonomsku politiku Milena Milović je istakla da je Crna Gora, i pored svih izazova, pokazala visoku dozu stabilnosti. Ona je navela da stabilnost finansija, rast prihoda i pad javnog duga projekciju rasta od 4,8 odsto čini mogućom. Međutim, kako je dodala, Crna Gora je izuzetno zavisna od uvoza, i od svakog potrošenog eura se izdvoji 66 centi na uvozne proizvode.

Govoreći o biznis barijerama, potpredsjednik PKCG Nikola Vuković je kao probleme istakao nelikvidnost i izvore finansiranja, sivu ekonomiju, a kao ključni problem izdvojio je nedostatak radne snage.

– Bojim se da ćemo za godinu-dvije doći u situaciju da pričamo o opstanku. Više to neće biti biznis barijera, već stvar opstanka, i to se vidi najviše u sektorima turizma, poljoprivrede i građevine – kazao je on.

Viceguverner Centralne banke Crne Gore (CBCG) Nikola Fabris je kazao da je kriza zbog kovida i rata u Ukrajini pokazala da je stabilnost bankarskog sistema od velikog značaja u odbrani ekonomije od finansijskih slomova.

Istakao je da je bankarski depozit na istorijskom maksimumu, i da je na kraju 2024. godine iznosio rekordnih 5,5 milijardi eura.

Fabris je naglasio da je crnogorska privreda duže od 20 godina u procesu tranformacije i saglasio se da je visoko zavisna od turizma, što je čini podložnom šokovima.

Kako je ukazao, neophodno je u narednom periodu podstaći proizvodnju u sferama industrije i poljoprivrede.

Milović je kazala da će Ministarstvo finansija sigurno da ide u emisiju obveznica građanima.

– To je jedna dobar način da građani plasiraju sredstva, povoljnije nego što im nude banke, i dobro je da krenemo sa emisijom obveznica – saopštila je ona.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
16. februar 2025 10:43