I dalje bez konkretnih mjera / LAZAR RUZIC
06/02/2022 u 11:37 h
Marko StojanovićMarko Stojanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Naša vlada neće ograničavati cijene namirnica

Jedino održivo rješenje jeste da se ograničenje cijena uradi kroz eventualni dogovor sa državama okruženja, jer smo mali potrošači s obzirom na broj stanovnika, istakao je Maksim Vučinić

Zemlje regiona i Evrope, poput Srbije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i drugih uvode mjere kojim se ograničavaju cijene osnovnih životnih namirnica, poput brašna, hleba, suncokretovog ulja, mesa i drugih proizvoda, u Crnoj Gori još uvijek nema konkretnih pomaka po ovom pitanju. Pojedine evropske države uvele su takođe i gornju granicu za cijenu goriva, dok slična inicijativa, o snižavanju akciza na gorivo, nije prošla skupštinsku proceduru. Vlada Crne Gore je prošle godine, ograničila cijenu hleba, ali je ta mjera od početka ove godine prestala da važi.

”Uvjereni smo da će u međuresornoj saradnji biti donesene najbolje odluke kojima se neće ugroziti životni standard građana Crne Gore, poručuju iz MER-a

Iz Ministarstva ekonomskog razvoja su istakli da radi sprečavanja poremećaja na tržištu ili otklanjanja štetnih posledica poremećaja na tržištu, u pogledu snabdijevanja robom od vitalnog značaja za život i zdravlje ljudi, po uzoru na zemlje regiona i EU, Vlada će preduzeti određene mjere da bi zaštitila unutrašnje tržište.

– Ministarstvo ekonomskog razvoja je Planom aktivnosti za 2022. godinu predvidjelo izmjene i dopune Zakona o unutrašnjoj trgovini, na način koji bi omogućio određene zaštitne mjere kada je u pitanju politika cijena osnovnih životnih namirnica, u slučajevima poremećaja na tržištu. Podsjećamo da je u prethodnoj godini, Vlada usvojila odluku o utvrđivanju maksimalne maloprodajne cijene bijelog hleba – naveli su iz MER-a.

Joković: Ne možemo se porediti sa Srbijom ili Hrvatskom

Da se rješenje mora naći, smatra i poslanik SNP-a, Vladimir Joković, ali ističe da se ne možemo upoređivati sa Srbijom ili Hrvatskom.

– To su države koje proizvode gro osnovnih namirnica koje i izvoze, te mogu pronaći rešenje. Mi smo uvozno zavisna država i cijene u marketima zavise od cijena na berzama. Dizanje cijena goriva je globalni problem, a ono što je problem kod cijene osnovnih namirnica, je to što je država ranije propustila da napravi veće robne rezerve. U ovom trenutku država ima veoma mali prostor za neko konkretnije rešenje, a ako država ograniči određene cijene, možemo doći u situaciju da privrednici idu u gubitak i da prekinu proizvodnju – kazao je Joković.

Iz resora kojim upravlja ministar Jakov Milatović ističu da nakon isteka odluke, imajući u vidu da je stopa PDV-a na hleb 7 odsto i značajno je manja od opšte stope, Vlada je sugerisala da se maloporodajna marža pekara i trgovaca prilagodi kako bi cijena vekne hleba bila prihvatljiva za sve građane. Iz ovog resora ističu i da je predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjoj trgovini, planiran za drugi kvartal 2022. godine.

– Ovim zakonom stvoriće se osnov za propisivanje privremenih mjera za ograničavanje cijena osnovnih životnih namirnica, za vrijeme ozbiljnih poremećaja na tržištu. O maksimalnim cijenama osnovnih životnih namirnica je još uvijek rano govoriti jer se promjene dešavaju iz dana u dana. Uvjereni smo da će u međuresornoj saradnji biti donesene najbolje odluke kojima se neće ugroziti životni standard građana Crne Gore – poručuju iz MER-a.

Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković, smatra da se mora naći način kako bi se pomoglo građanima, tj. da se ograniče cijene osnovnih životnih namirnica.

– Država bi morala da nađe mehanizme da kontroliše cijene, jer slobodno tržište podrazumijeva da svako može slobodno da formira cijene. Možda bi država trebala da interveniše u vidu smanjenja PDV-a. Ipak, nije samo Crna Gora ta koja se suočava sa poskupljenjem, to se dešava na globalnom nivou. Naime, poslednji podaci pokazuju da su cijene skočile za oko 28 odsto, na šta je uticalo mnogo razloga, među njima i pandemija virusa korona. Dakle, kako se ne bi ugrozio standard građana, cijene osnovnih namirnica se moraju korigovati – kazao je Keković.

Keković je podsjetio i da je USSCG tražila od Vlade da se ograniči i cijena goriva, bar dok ne dođe do stabilizacije cijene nafte na svetskoj berzi, jer praveći budzet sigurno nije planirala ovako enormnu cijenu goriva.

Poslanik Radničke partije, Maksim Vučinić, navodi da je programom "Evropa sad" došlo do povećanja plata, ali da bi se održao i realni karakter tog povećanja, u narednom kraćem periodu, potrebno je naći način da se osnovne namirnice drže na pristojnom nivou.

– Crna Gora, kao uvozno orjentisana ekonomija, ima ograničene mehanizme sprečavanja rasta cijena i one se svode na kratkotrajne uredbe. Jedino održivo rešenje jeste da se ograničenje cijena uradi kroz eventualni dogovor sa državama okruženja, jer smo mali potrošači s obzirom na broj stanovnika, ili subvencioniranje tih proizvoda kod privrednih subjekata koji ih uglavnom samo prodaju – istakao je Vučinić.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
04. april 2025 10:10