
U okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan, Crna Gora se prijavila za sufinansiranje izgradnje druge dionice autoputa Bar–Boljare, međutim, ta aplikacija je na čekanju do okončanja kost-benefit analize (troškova i koristi), koju finansira Evropska Unija (EU) za kompletan projekat. To je, između ostalog, evidentirano u izvještaju Evropske komisije (EK) o Crnoj Gori za ovu godinu.
– U razvoju infrastrukture prioritetna je izgradnja autoputa Bar–Boljare, dionica između Smokovca i Mateševa, koja se realizuje uz kineski kredit. Taj projekat je doživio kontinuirano odlaganje, dijelom zbog pandemije kovid-19 i prekoračenja troškova. Sada se očekuje da će prvi dio autoputa biti finaliziran do kraja 2021. godine – navodi se u izvještaju.
Predstavnici Evropske komisije istakli su i da je nova vlada, na čelu sa premijerom Zdravkom Krivokapićem, uspjela da umanji fiskalne rizike, akumulirajući značajne fiskalne rezerve za pokrivanje finansijskih potreba u 2021. godini, uključujući i za dodatne Programe podrške za kovid-19.
– Borba protiv pandemije uz pronalaženje ravnoteže između stabilizacije javnih finansija i podržavanja ekonomske aktivnosti brzo su postali prioriteti. Uprkos smjeni vlasti došlo je do kontinuiteta u odgovoru politike na krizu. Vlade su implementirale pet paketa društveno-ekonomske podrške u ukupnoj vrijednosti od oko šest odsto BDP-a 2020. godine i dodatnih sedam odsto BDP-a 2021. godine (uključujući programe podrške zajmovima).
Mjere kombinuju direktne subvencije plata, povoljne programe kredita, odlaganje poreza i druge radnje ciljajući na najugroženije sektore. Crna Gora je takođe dobila brzu hitnu pomoć iz raznih međunarodnih institucija, uključujući 60 miliona eura makrofinansijske pomoći iz EU, čija je konačna rata isplaćena 1. juna 2021. godine, nakon što je Crna Gora ispunila sve uslove – navodi se između ostalog u izvještaju. Dodaje se da su ekonomske mjere uspjele da obuzdaju broj stečajeva u kompanijama u Crnoj Gori.
– Broj stečajeva iznosio je 785 predmeta u 2020. godini, gotovo isti broj kao i u 2019. godini... U međuvremenu, broj novih registrovanih preduzeća u 2020. opao je za 23 odsto tokom godine, jer su neizvjesnosti povezane s pandemijom odložile nove investicione odluke uprkos daljem olakšavanju registracije kompanija – piše u izvještaju. Između ostalog, pomenuto je i pitanje sive ekonomije, odnosno neformalnog poslovanja.
– Pitanje neformalnosti u Crnoj Gori uglavnom se odnosi na neformalne plate (davanje novca na ruke) i dio neformalne radne snage, radije nego neregistrovane firme. Kao rezultat toga, značajan dio stanovništva je oslonjen na neformalnu ekonomiju, koja nesrazmjerno pati tokom ekonomske krize, jer se ne može kvalifikovati za subvencije plata kao u formalnoj ekonomiji. Do sada, borba Vlade protiv neformalne ekonomije oslanja se prvenstveno na mjere kontrole, efikasniji rad inspekcijske službe i uvođenje, 2021. godine, novih sistema elektronskih fiskalizacija računa za elektroničko upravljanje i sigurnosno štampanje markica – navodi se u izvještaju.
Dodaje se da je ostvaren napredak u stvaranju "dan unaprijed" energetskog tržišta, Strategiji razvoja saobraćaja, zaštiti prirode i Nacionalnom energetskom i klimatskom planu.
– Crna Gora bi sada trebalo da se fokusira na energetski sektor, transevropske mreže, telekomunikacije, TEN-T i TEN-E regulativu, zelenu tranziciju, upravljanje otpadom, kvalitet vode, zaštitu prirode i klimatske promjene – evidentirano je u izvještaju EK. Vl.O.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar