Утврђено jе да Агенциjа за електронске комуникациjе и поштанску дjелатност (ЕКИП) ревизијом правилности није ускладила финансиjске трансакциjе и друге активности у свим материjалним аспектима са законима и другим прописима, наводи се у извјештају Државне ревизорске институције (ДРИ).
– Ревизиjом jе утврђено да jе Агенциjа током 2020. године вршила плаћања по основу трошкова репрезентациjе и горива, а ниjе интерним актом утврдила ко остваруjе право на њихово коришћење и лимит. Агенциjа jе уз Изjашњење на Прелиминарни извjештаj доставила доказе да jе интерним актима утврдила ко остваруjе право на коришћење репрезентациjе и горива на терет средстава Агенциjе, а не и лимите – пише између осталог у извјештају. Додаје се да је увидом у узорком одабране персоналне досиjее (20) запослених Агенциjе, утврђено да се запошљавање вршило претежно путем уговора о преузимању запосленог (11 запослених).
– Већина персоналних досиjеа не садржи доказе да jе вршено jавно оглашавање слободних радних мjеста приликом запошљавана лица на неодређено вриjеме (8 запоселних), а ниjесу презентовани ни докази да су сачињаване понуде измиjењених услова рада приликом запошљавања на неодређено вриjеме лица коjа су претходно била у радном односу у Агенциjи, што ниjе у складу са одредбама чланова 24, 47 и 48 Закона о раду. Такође, утврђено jе и да Агенциjа ниjе сходно одредбама члана 26 и 27 раниjе важећег Закона о запошљавању и остваривању права из осигурања од незапослености, односно чл. 25 и чл. 26 важећег Закона о посредовању при запошљавању и правима за вриjеме незапослености, подносила Заводу за запошљавање приjаве о слободном радном мjесту и ниjе обавjештавала Завод о заснивању радног односа са незапосленим, односно другим лицем – наводи се између осталог у извјештају. Ревизиjом jе утврђено да jе Агенциjа током 2020. године, остварила трошкове услуга мобилне телефониjе у износу од 30.244 еура, чиjу набавку ниjе спровела у складу са Законом о jавним набавкама. Утврђено је и да jе вриjедност судских спорова (у коjим jе Агенциjа у своjству туженог) у 2020. години, износила 17.334.878 еура.
– Имаjући у виду обим тужбених захтjева, као и да jе Агенциjа у 2020. години остварила судске трошкове у износу од 66.000 еура, а планирала у износу од 13.500 еура, сматрамо да jе потребно вршити резервисање диjела средстава по основу судских спорова – наводи се у извјештају.
И финансиjском ревизиjом jе утврђено да Годишњи финансиjски извjештаj Агенциjе за електронске комуникациjе и поштанску дjелатност за 2020. годину ниjе у свим материjално значаjним аспектима састављен у складу са важећом регулативом.
– Због израженог негативног мишљења и утврђених неправилности, надлежни Колегиjум за вршење предметне ревизиjе, сагласио се да се коначни Извjештаj о финансиjскоj ревизиjи и ревизиjи правилности пословња Агенциjе за електронске комуникациjе и поштанску дjелатност за 2020. годину достави Министарству економског развоjа, као надлежном министарству, Одбору за економиjу, финансиjе и буџет и Административном одбору Скупштине Црне Горе, на упознавање – пише у јучерашњем саопштењу Државне ревизорске институције.