
Burić je kazao da je država jednostrano raskinula ugovor 17. oktobra 2019. godine, dok zastupnica interesa države, Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa, tvrdi da je ugovor za koncesiju za mHE raskinut odlukom Vlade donijetom godinu i po kasnije, odnosno 6. maja 2021.
Burić je naveo da je nakon dobijanja koncesije pristupljeno jednogodišnjem mjerenju, da bi se utvrdilo da li ima dovoljno vode za hidroelektranu i ekološki minimum. Nakon što je utvrđeno da ima dovoljno vode, urađen je projekat.
Paralelno je država trebalo da izvrši svoje obaveze, odnosno eksproprijaciju zemljišta, za šta je njegova kompanija uplatila novac Ministarstvu finansija.
Nakon eksproprijacije, izgrađen je pristupni put do vodotoka.
Kako je dodao, potom su uslijedili problemi sa građanima, "uglavnom njih 10 do 15", koji su sprečavali radove.
Uprkos podnošenju više prijava, kako je dodao, državni organi, Komunalna policija i MUP nikad nisu izašli na teren da obezbijede poštovanje ugovora.
– Glavni problem je iskrsnuo nakon što je jedna NVO pokrenula upravni spor kojim je utvrđeno da je Ministarstvo finansija totalno nezakonito sprovelo eksproprijaciju zemljišta. Zbog toga je načelnik katastra u Plavu pravosnažno osuđen – kazao je Burić.
Prema njegovim riječima, zbog toga je poništen cijeli proces, kao i građevinska dozvola.
– Iz medija smo saznali da je Vlada poništila ugovore o koncesiji, ne samo sa nama, nego sa svim koncesionarima. A, poslije smo to dobili i napismeno. Do raskida ugovora, sve svoje obaveze izvršavali smo u rokovima – rekao je Burić.
U MF su održana dva sastanka sa predstavnicima Vlade, kojima je prisustvovao.
– Čak su poslali i neke ugovore o sporazumnom raskidu. Ali, mi ga nismo potpisali, jer je ugovor već raskinut. Nismo nijedan dan prekršili ugovor. Tražili su nam bankarsku garanciju za koju su oni raskinuli koncesiju. Kompanija nije htjela da plati bankarsku garanciju – kazao je Burić i ponovio da je ugovor bio raskinut 2019.
Naveo je i da je u MF, po njegovom sjećanju, održan jedan sastanak na kojem je dogovaran sporazumni raskid ugovora i nadoknada materijalne štete vlasnicima koncesija.
– Mi smo pokrenuli postupak za ponovno dobijanje građevinske dozvole, ali je nikad nismo ponovo dobili. Ali, nismo pokrenuli postupak za dobijanje nove koncesije jer bi to bilo besmisleno – rekao je Burić odgovarajući na pitanje sudije.
Zastupnica države je kazala da je Vlada ugovor o koncesiji raskinula 6. maja 2021, o čemu je izdato rješenje br. 04-2087/2. Ona je istakla da godinu dana prije raskida ugovora, 8. juna 2020, Burić nije prihvatio ponuđeni aneks za sporazumni raskid ugovora i obavijestio ih je da ne prihvata pregovore.
– Dakle, kako je ugovor bio na snazi, naplata bankarske garancije nije sporna – zaključila je ona.
Dodala je da je Vlada 29.12.2020. godine utvrdila rok za izvršenje ugovorne obaveze za dostavljanje bankarske garancije, što Burić nije uradio, čime su se stekli uslovi za raskid ugovora, zaključila je zastupnica države.
Advokat tužilaca Filip Jovović rekao je da je Burić imao volju da sporazum riješi mirnim putem, uz ugovor o raskidu ugovora i nadoknadu štete, za šta je na sastanku u Ministarstvu ekonomije (ME) pokazano razumijevanje. Kako je dodao, iz ME je od Burića tražen predmet uloženih sredstava, koji je tužilac dostavio.
– Problem je nastao jer Burić nije prihvatio aneks ugovora koji je trebalo da uredi pregovore o raskidu, zato što se u njemu nije pominjala nadoknada štete – kazao je Jovović.
On je izričit da je ugovor raskinut 17. oktobra 2019, jer Burić od tada nije preduzeo nikakvu radnju u vezi sa provođenjem koncesije.
Advokat Stefan Žižić kazao je da Burić nije bio dužan da produžava bankarsku garanciju, jer druga strana nije bila spremna da ispunjava svoju obavezu.
Naredno ročište zakazano je za 26. septembar.