
O koristi i šteti od Hidroelektrane (HE) "Komarnica" juče se više sati raspravljalo na okruglom stolu koji je u Šavniku organizovao KOD, a kojem su prisustvovali predstavnici nadležnih institucija, pomenute opštine, EPCG, NVO sektora i nekoliko mještana. Projekat je vrijedan oko 270 miliona eura, a iz Elektroprivrede su ranije najavljivali početak gradnje ove godine, ali još uvijek nije završen idejni projekat, ni Studija izvodljivosti, dok će Ekološki elaborat biti u zvaničnoj proceduri u drugoj polovini novembra ili početkom decembra.
Državni sekretar Ministarstva kapitalnih investicija Marko Perunović kazao je da Vlada i EPCG u ovom periodu zelene energetske tranzicije rade na više projekata, tražeći najbolje načine da se u najvećoj mjeri ujedno zaštiti i životna sredina. "Komarnica" ne mora po svaku cijenu biti izgrađena, smatra on, ali bi doprnijela boljoj elektro-energetskoj situaciji u državi jer bi godišnje dala 213 gigavat sati. Ipak, sagledaće se ekonomske i ekološke opravdanosti do kraja tog projekta koji je na listi prioritetnih.
– Mi to gledamo na način da ukoliko se ne obezbijede značajna grant sredstva da je sami projekat i njegova isplativost upitna. Tako da će se te stvari detaljno analizirati tek po završenom finansijskom predlogu jer svakako smo mišljenja da ne treba bezglavo ulaziti u bilo koji projekat, sve treba staviti na papir i vidjeti koje su dobre, koje loše strane. Isto tako siguran sam da će se u svakom trenutku maksimalno voditi računa o ekološkim standardima jer naše ministarstvo vidi razvoj energetike u prvom vidu u saglasju sa ekologijom – istakao je Perunović.
Vuk Iković iz KOD-a smatra da bi bilo bolje planirani novac uložiti u razvoj solarne energije jer "nije dobro da se Vlada eksponira sa lošim projektima", koji će se realizovati od novca građana. Gradnjom HE "Komarnica", smatra on, narušiće se ambijent Parka prirode Komarnica –Dragišnica, čije osnivanje bi bilo obesmišljeno tim projektom.
– U jednoj državi energetska stabilnost je dobrim dijelom diktirana ekološkom. Primarna stvar je da imamo dovoljno električne energije, ali da li ćemo je potapanjem Komarnice stvarno imati – rekao je Iković.
Predstavnik EPCG Ivan Mrvaljević je istakao Crna Gora zavisi od hidrologije, a ove godine je velika energetska kriza zbog suše i kompanija se trudi da obezbijedi redovno snabdijevanje. Kazao je da bi pri realizaciji projekta bilo potrebno oko 100 radnika, te da su sugerisali opštinama Plužine i Šavnik da, uz pomoć EPCG, rade na osposobljavanju potrebnih kadrova.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar