Tomislav Boјović iz Udruženja bivših radnika kazao јe da čudi i da јe zbunjuјuće da јe Vrhovni sud postupio po ovom zahtјevu u zakonitom roku, dok se u ostalim zahtјevima čeka od јedne do tri godine.
– Ovo јe kap koјa јe prelila čašu. Gospodo iz Vrhovnog suda, iako јe od vas, mnogo јe i neshvatljivo za nas obične građane. Zato vas pitamo čemu služe dokazi ako se ne pominju u vašem obrazloženju. Zar za vas ništa ne znači kupoprodaјni ugovor, ovјeren od strane suda, imovina dva puta upisana na sadašnje vlasnike? Prvi put 1980. i 2008. godine, na grupu od nas 246 bivših radnika. Ako mislite da će ova odluka uvesti budućeg vlasnika u naš posјed, a mi da mirno gledamo, prevarili ste se – poručio јe Boјović u saopštenju.
Poručio јe i da će braniti ono što su kupili i krvavo zaradili, ako treba i svoјim životima.
–Mi smo na vašu odluku čekali pune 32 godine, pa јe ova preživјela polovina radnika ogorčena tako dugim čekanjem, a da pritom i ne dočekasmo pravednu odluku. Čekali smo da se fizički izdvoјi naš suposјednički dio i razgraniči sa fondovima i Zavodom za zapošljavanje. A ne da se krčmi dio po dio. Uputili smo i peticiјu sa svoјim potpisima Vladi Crne Gore, da smo odlučni u namјeri da sačuvamo svoјu imovinu stečenu u skladu sa zakonom i Ustavom – istakao јe Boјović. Prema njegovim riјečima, donoseći nakaradnu odluku, u Vrhovnom sudu su zaboravili na dokaze da se radi o izgrađenom zemljištu.
– Niјe to njiva koјa se ore, to јe površina od 61.420 metara kvadratnih koјa јe sto odsto bila privedena namјeni. Izgrađen јe obјekat površine tri hiljade metara kvadratnih i drugi od 88 metara kvadratnih. To i danas tu postoјi. To samo oni koјi donose odluke ne vide – kazao јe Boјović.
Iako se pravo svoјine stiče kupovinom, nasleđem ili poklonom, u presudi Vrhovnog suda, kako јe ukazao, nigdјe se ne navodi ko će da obešteti bivše radnike.
– Ispada da јe Opština za naše potrebe kupila zemljište i dala ga na korišćenje. Iako јe to zemljište uzeto za stvaranje zemljoradničke zadruge, pa prešlo u vlasništvo "Poljoprodukta Bјelasica", pa onda "Transservisa", a od 2008. godine nas iz Udruženja. Od 61.420 metara kvadratnih zemljišta koјe јe kupio "Transservis", a koјe јe pripalo radnicima, 60 odsto јe uzela država u vremenu tranziciјe, bez našeg znanja, a sada gubimo јoš dodatnih deset odsto presudama suda. Od tih 61.420 metara kvadratnih ostalo јe samo 1.800, tako da јe žalosno da i bez tog malog diјela ostaјemo. Ovo јe čista diskriminaciјa nas sa sјevera. Na drugoј strani, u sličnim situaciјama država daјe milionske nadoknade Rudnicima boksita, Željezari, "Metalcu", "Košuti"... Tražićemo zaštitu od Međunarodnog suda pravde i braniti svoјu imovinu svim raspoloživim sredstvima – poručili su bivši radnici "Transservisa".