
Jačanje kapaciteta Investiciono razvojnog fonda (IRF) kroz tehničku podršku Evropske investicione banke (EIB) doprinijeće snažnijem rastu privatnog sektora i transformaciji Crne Gore u otpornu i održivu ekonomiju, saopštila je njegova izvršna direktorica, Irena Radović.
- Grant EIB-a od 400 hiljada eura za tehničku podršku IRF-u doprinijeće osnaživanju naših kapaciteta u pružanju finansijskih usluga malim i srednjim preduzećima u Crnoj Gori, u cilju unapređenja investicija i kreiranja novih radnih mjesta. Tehnička pomoć EIB-a predstavlja značajnu podršku našim naporima da osnažimo IRF, prateći najbolja iskustva finansijskih institucija iz EU, i redefinišemo postojeći organizaciono-poslovni model poslovanja rekla je Radović agenciji Mina-business.
Ona je dodala da će ta podrška biti značajna i u sagledavanju uslova i mogućnosti za transformaciju IRF-a u državnu razvojnu banku.
- Veoma sam ponosna, što smo u partnerstvu sa EIB-om, prvi potpisnici ove finansijske operacije sa klimatskim djelovanjem na Zapadnom Balkanu i što IRF ima vodeću ulogu u zelenoj tranziciji crnogorske ekonomije- kazala je, pored ostalog, Radović.
Ona je podsjetila da je novi menadzment u prethodnom periodu preduzeo brojne aktivnosti kako bi IRF pratio trendove u poslovanju međunarodnih finansijskih institucija, sa posebnim fokusom na transformaciju crnogorske privrede u zelenu i digitalnu, te veću inkluziju žena i drugih ranjivih grupa.
Potpredsjednica EIB-a za Zapadni Balkan, Lilyana Pavlova, kazala je da ta finansijska institucija, time što pomaže IRF-u da poveća operativne i organizacione kapacitete, obezbjeđuje još efikasnije finansijske i savjetodavne usluge za mala i srednja preduzeća, posebno za firme koje ne dobijaju dovoljno podrške i koje se suočavaju sa poteškoćama pri pristupanju finansijskim sredstvima.
- Na taj način stvaramo uslove za brži rast privatnog sektora i transformisanje u inkluzivnu i održivu ekonomiju, čime se osiguravaju ekonomski i socijalni oporavak Crne Gore, rast i stvaranje inkluzivnih prilika za zapošljavanje, posebno za mlade, žene i ljude iz drugih ranjivih grupa- saopštila je Pavlova agenciji Mina-business.
Ona je dodala da EIB kroz tehničku pomoć podržava IRF u poboljšavanju organizacionog i poslovnog modela, kao i sistema za nadgledanje i procjenu, kako bi se njegove strukture uskladile sa najboljim međunarodnim praksama banaka za nacionalni razvoj.
- Zahvaljujući tome, IRF će nastaviti da igra izuzetno bitnu ulogu u promovisanju finansijskih usluga malim i srednjim preduzećima u Crnoj Gori i uspostaviće još više standarde na tržištu- rekla je Pavlova.
Ona je navela da grant potiče iz Inicijative za ekonomsku otpornost (ERI), čiji je cilj mobilizacija finansijskih sredstva za stvaranje radnih mjesta, socijalnu koheziju i razvoj vitalnih infrastrukturnih projekata na Zapadnom Balkanu.
- Nama u EIB-u je drago što možemo da osnažimo IRF tako da služi crnogorskoj ekonomiji i poveća njen održivi rast. Kao dugoročni partner u regionu, IRF nam je pomogao da otključamo više od 470 miliona EUR za crnogorsku ekonomiju i drago mi je što vidim da naša saradnja neprestano napreduje- poručila je Pavlova.
Ona je saopštila da je EIB od početka pandemije 2020. godine obezbijedila približno 200 miliona EUR za crnogorsku ekonomiju, od čega je veći dio dodijeljen malim i srednjim preduzećima.
Ta sredstva su, prema riječima Pavlove, stavljena na raspolaganje pod povoljnijim uslovima sa nižim kamatnim stopama i produženim rokom dospjeća u okviru finansijskog paketa Tim Evropa za Covid-19 za brži oporavak Zapadnog Balkana, koji je usvojen 2020. godine.
Komentari (2)
Ostavite svoj komentar