
Popunjeni su kapaciteti Dnevnog centra za djecu i omladinu sa smetnjama i teškoćama u razvoju, te ova ustanova trenutno broji 20 korisnika. Kako su saopštili od strane Centra za socijalni rad su informisani da ne postoji lista čekanja.
– Jedan broj su korisnici poludnevnog boravka, tako da nam organizacija rada omogućava funkcionisanje i ukoliko se pojavi interesovanje novih korisnika, a u postojećim kapacitetima. Ni jednom roditelju ili korisniku koji je do sada iskazao interesovanje za korišćenje ove usluge to pravo nije uskraćeno – kazali su iz Dnevnog centra na čijem je čelu Marina Vujović.
Oni navode da se aktivnosti usluge dnevnog boravka pružaju djeci i mladima sa intelektualnim i kombinovanim smetnjama koji imaju potrebu za dnevnom brigom, nadzorom i podrškom u održavanju i razvijanju potencijala.
– Rješenje koje donosi Centar za socijalni rad može se donijeti za redovni osmočasovni boravak i poludnevni četvoročasovni boravak, odnosno dodatna stručna pomoć za djecu koja pohađaju vaspitno-obrazovne ustanove. Dodatna stručna pomoć djeci sa smetnjama i teškoćama u razvoju je omogućena u skladu sa raspoloživim kapacitetima i podrazumijeva, obezbjeđivanja psihološkog, defektološkog, fizioterapeutskog tretmana i tretmana senzorne integracije. Djeci i mladim osobama sa smetnjama i teškoćama u razvoju se obezbjeđuje potpuna njega, briga i podrška. Svaki korisnik je kontinuirano, sistemski zbrinut uslugom u kojoj su aktivnosti usmjerene na potrebe samog korisnika, njegove mogućnosti i interesovanja. U cilju što bolje socijalizacije i integracije korisnika u život lokalne zajednice, njihovog aktivnog uključivanja i učešća u društvenim dešavanjima realizuju se izleti, proslave rođendana, zajedničke radionice sa osnovnim školama i NVO, učešće u sportskim aktivnostima, boravak u dječjim odmaralištima u pratnji roditelja... – kažu iz ustanove.
Oni ističu da je programom rada predviđeno proširivanje sadržaja usluge koje se odnosi na pružanje savjetodavnog rada za roditelje djece i omladine sa razvojnim teškoćama i same korisnike.
– Savjetodavne usluge profesionalaca različitog profila omogućiće roditeljima da ih saslušaju, da im daju osnovne vidove podrške, upute na službe koje im mogu pomoći, posavjetuju o tome kako da se nose sa svakodnevnim izazovima, kako da u svoje porodične rutine uključe djecu i podignu njihov nivo samostalnosti, sposobnosti samozastupanja, samostalnog donošenja odluka, komunikativnosti i angažovanja – navode iz ustanove.
Коментари (0)
Оставите свој коментар