Admir Šahmanović / Vlada/flicrk.com
14/12/2024 u 08:00 h
Blaženka GolubovićBlaženka Golubović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Šahmanović: Valorizacija prirodnih resursa na održiv način cilj ministarstva

Cilj Ministarstva rudarstva, nafte i gasa je da valorizujemo prirodne resurse na održiv način, uz poštovanje visokih standarda zaštite životne sredine i zdravlja građana, kazao je za portal "Dan" ministar Admir Šahmanović.

– Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa aktivno učestvuje u procesu izrade Prostornog plana Crne Gore. Pokrenuli smo konsultacije sa obrađivačima plana kako bismo sagledali trenutno stanje i osigurali kvalitetan predlog – kazao je ministar.

On je istakao da su obrađivaču plana uputili generalne sugestije iz nadležnosti Ministarstva rudarstva, nafte i gasa, a koje se odnose na skladišta naftnih derivata, gasnu infrastrukturu i mineralne sirovine kako bi osigurali stratešku mogućnost dalje valorizacije prostora u kontekstu upravljanja mineralnim sirovinama i energetima kao što su prirodni gas i naftni derivati.

– Svjesni smo značaja ovog dokumenta za razvoj države, jer dobro osmišljena planska dokumentacija predstavlja osnov za realizaciju ključnih projekata. Uspješan razvoj ovog sektora zahtijeva koordinaciju svih nadležnih institucija i njihovo aktivno učešće u planiranju – kazao je ministar.

Kada je u pitanju zaštita životne sredine i zdravlje građana oni su, kako ističe, prioritet ministarstva kojim rukovodi.

– Smatram da je ključno pokrenuti širok društveni dijalog u koji će biti uključene državne institucije, lokalna administracija, nevladine organizacije i građani. Naš cilj je valorizacija resursa na održiv način koji doprinosi razvoju ekonomije na lokalnom i državnom nivou – kazao je ministar.

Ističe da su identifikovali nedostatak strateških dokumenata kao ključni izazov.

– U tom kontekstu, ministarstvo planira donošenje Strategije razvoja mineralnih sirovina, unapređenju zakonskog okvira i suzbijanju nelegalne eksploatacije. Takođe, radimo na izmjenama i dopunama Zakona o rudarstvu i Zakona o geološkim istraživanjima kako bismo stvorili povoljan poslovni ambijent u skladu s najboljim evropskim praksama. Razumijemo zabrinutost, ali je važno da se diskusija vodi racionalno i na osnovu argumenata – kazao je ministar portalu "Dan".

Za Šahmanovića je neprihvatljivo da uvozimo građevinski kamen dok posjedujemo značajne količine ovog resursa.

– Naša posjeta opštinama na sjeveru države pokazala je da lokalne samouprave prepoznaju potrebu za istraživanjem i otvaranjem kamenoloma kako bi se ubrzali projekti i smanjili troškovi. Važno je pronaći ravnotežu između ekonomskog razvoja, zaštite životne sredine i zdravlja ljudi, uz otvaranje novih radnih mjesta, posebno u sjevernim opštinama – istakao je Šahmanović.

Produžena koncesija za Rudnik olova i cinka u Pljevljima

Na pitanje šta ministarstvo planira sa Rudnikom olova i cinka u Pljevljima, imajući u vidu da se bliži datum isteka koncesionog roka, ministar je kazao da su Vlada Crne Gore – Ministarstvo ekonomije i "Gradir Montenegro" doo Pljevlja zaključili Ugovor o pravu eksploatacije rude olova i cinka na ležištima "Šuplja stijena", "Đurđeve vode", "Paljevine" i "Ribnik" – opština Pljevlja, sa rokom trajanja do 31.12.2026. godine.

– Imajući u vidu da je privredno društvo "Gradir Montenegro" doo Pljevlja podnijelo zahtjev za produženje

predmetnog koncesionog ugovora, Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa će se blagovremeno, nakon što sagleda zakonske mogućnosti, odrediti o osnovanosti pomenutog zahtjeva.

Naše aktivnosti fokusirane su na analizu trenutnog stanja i budućih planova za ovaj rudnik. Proučavamo

mogućnosti daljeg razvoja, uz strogo poštovanje zakonskih procedura i visokih standarda zaštite životne

sredine – kazao je Šahmanović, ističući da im je u ovom trenutku prioritet transparentnost i dugoročna održivost projekta.

Na pitanje "Dana" da li građanima Crne Gore trebaju rudnici i ko odnosi glavni profit imajući u vidu da su koncesione naknade veoma male, ministar kaže da svaka odgovorna država valorizuje i eksploatiše svoje mineralne resurse.

– Ova oblast je uvijek kroz napredak industrije i tehnologije bila jedan od temelja razvoja, dakle rudnici su potrebni ukoliko se resursi koriste odgovorno, uz adekvatan povrat državi i zajednici. Ako pođemo od jednostavne činjenice da je rudarstvo polazna privredna djelatnost za dobijanje sirovina, jasno je da bez sirovina nema proizvodnje, a samim tim ni novih vrijednosti. Podatak da je trenutno u Crnoj Gori u sektoru rudarstva angažovano oko 3.000 radnika dovoljno govori o značaju ove privredne djelatnosti – kazao je Šahmanović.

Naplaćena bankarska garancija za Rudnik Brskovo

Ministar je kazao da je pitanje ugovora s kompanijom "Tara Resources – Developing the Brskovo mine in Montenegro" završeno.

– Razumijemo zabrinutost građana Mojkovca, ali želim naglasiti da prostora za brigu nema. Vlada je zauzela jasan stav, a bankarska garancija je naplaćena 1.7.2024. godine, po zahtjevu tadašnjeg Ministarstva energetike i rudarstva.

Naš fokus je na stvaranju uslova za održive projekte koji će koristiti lokalnim zajednicama i državi, uz strogo poštovanje propisa i standard – zaključio je Šahmanović.

On smatra da postoji prostor i značajan potencijal da naše resurse bolje valorizujemo i obezbijedimo, kako je istakao, ne samo veći priliv sredstava u državni budžet, već i nova radna mjesta i mogućnosti za zaposlenje.

– Svjesni smo potrebe da se visina koncesionih naknada, koje su dio prethodnih zakonskih rješenja, analizira i u skladu sa tim predlože eventualne izmjene. Upravo radimo na izmjenama zakonskog okvira kako bi se razmotrila i visina koncesione naknade i osigurala pravičnija raspodjela profita. Cilj nam je da privučemo kredibilne investitore koji će poštovati najviše standarde i osigurati benefite za lokalne zajednice i državu – navodi Šahmanović.

Šahmanović i Nišić: Zajedničkim naporima do rješavanja problema bivših radnika Rudnika boksita

Ističe da se posljednjih nekoliko godina bilježi bolja naplata ovih sredstava.

– Za 2024. godinu naplaćeno je 5 miliona 460 hiljada eura, što predstavlja najveći iznos koncesione naknade za mineralne sirovine – naveo je resorni ministar.

On je portalu dostavio pregled naplate sredstava u protekle četiri godine: 2020/21. god. 3.335.582,09 eura; 2021/22. god. 3.951.326,89 eura; 2022/23. god. 4.519.137,13 eura; 2023/24. god. 5.467.393,07 eura.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
14. decembar 2024 08:02