
Prema ovom dokumentu, čije djelove Pobjeda objavljuje, kašnjenje u implementaciji ključnih mjera moglo bi da ugrozi dobijanje drugog Razvojnog zajma (DPL2), neophodnog za nastavak ekonomskih reformi u zemlji.
Upozorenje
U pismu, koje je osim Vukoviću proslijeđeno i određenom broju ministarstava i vladinih funkcionera, Svjetska banka izražava zabrinutost zbog toga što reforma šumskog sektora nije napredovala u skladu sa dogovorenim rokovima. Posebno se ističe neuspostavljanje državnog preduzeća za upravljanje šumama, iako je zakonski rok za to već prošao. Takođe, zakonodavni okvir, kako upozorava Svjetska banka, uključujući i novi Zakon o šumama koji je stupio na snagu 1. januara 2025. godine, još nije u potpunosti sproveden.
Ovaj medij je tada objavio i da se razlozi kriju u privatnim interesima koncesionara koje dio medija zove šumarska mafija, a koji su finansijeri dijela vladajuće koalicije
– Željeli bismo da vam skrenemo pažnju na spor tempo sprovođenja reforme šumarstva, što predstavlja rizik za pravovremenu pripremu DPL2. Primjećujemo da je postignut mješovit napredak u sprovođenju prethodnih mjera, pri čemu su neki koraci uspješno realizovani. Međutim, napominjemo da nije bilo napretka u sprovođenju reforme šumarstva. Nakon sastanaka tokom DPL misije i naknadnih sastanaka sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede 19. februara i Upravom za šume 20. februara, iskazane su zabrinutosti u pogledu pravca reforme šumarstva i kašnjenja u sprovođenju zakona predviđenog u okviru DPL1. Državno preduzeće nije osnovano u zakonski predviđenom roku, a zakonodavstvo koje treba da omogući njegov rad još nije usvojeno. To otežava punu primjenu zakona, koji je stupio na snagu 1. januara 2025. godine – navodi se između ostalog u izvještaju Aide Memoire, koji je Svjetska banka dostavila Vladi.
– Uveliko cijenimo napore Ministarstva finansija i njegovo dosljedno usklađivanje sa drugim relevantnim ministarstvima i zainteresovanim stranama u cilju sprovođenja dogovorenih politika – navodi se u pismu.
Posljedice
Ovakav razvoj situacije, prema saznajama Pobjede, može imati ozbiljne posljedice po dalji tok reformi u sektoru šumarstva, ali i na šire ekonomske politike Vlade, s obzirom na to da je aranžman sa Svjetskom bankom ključan za finansijsku stabilnost i sprovođenje strukturnih reformi u zemlji, ne samo u šumarstvu, nego i šire. Ukoliko Vlada ne ubrza implementaciju reformi i ne pruži uvjerljive garancije Svjetskoj banci da će se reformski proces nastaviti u skladu sa ranijim obavezama, Crna Gora rizikuje da ostane bez daljih tranši finansijske podrške i da ugrozi svoje međunarodne kreditne aranžmane.
Očekuje se da će tokom misije Svjetske banke, koja počinje u ponedjeljak 3. marta i koja će trajati dvije nedjelje, uslijediti dodatni pregovori sa Vladom Crne Gore po ovom pitanju.
Čelnik uprave šuma, u v. d. mandatu, inače kadar SNP-a Miloš Rajković obmanuo je grubo javnost kada je na svom Fejsbuk profilu napisao da je Pobjeda na svojoj naslovnici 27. februara objavila lažnu vijest.
– Stare metode, a novi napadači. Šumarska mafija ne miruje. Hvala vam što mi svaki dan pokazujete da sam u pravu i da lažima ne možete kreirati politike. Koliko košta naslovnica? Znamo koji je prijatelji naručuju, ako bude potrebno znaće se i imena… Sve ovo je zbog štetnog zakona kojim se žele opljačkati milioni, a protiv kojeg sa borim – napisao je Rajković na Fejsbuku, pokušavajući da na sraman način diskredituje ovaj medij.
Istog dana kada je Rajković objavio post Vlada je povukla odluku o imenovanju Đekića.
Prethodno Rajković nije želio da komentariše navode u istraživačkom tekstu koji su potkrijepljeni dokazima, odnosno faksimilima spornih koncesionih ugovora, a koji su predmet raznih krivičnih prijava u tužilaštvima Crne Gore. S obzirom na to da je institucija kojom rukovodi direktno pomenuta u pismu Svjetske banke, Rajkoviću bi bilo bolje da se, umjesto targetiranja medija, posveti ispunjavanju preporuka vodeće ekonomske finansijske institucije.