
Prema navodima svjetskih medija, glavni razlog za ubrzani rast vrijednosti ovog tržišta jeste ulazak najvećih svjetskih fondova na ovo tržište.
Bitkoin ETF-ovi svjedočili su naglom porastu obima trgovanja u martu, dostigavši 111 milijardi dolara, dok neke analize pokazuju da se potražnja za proizvodom hladi. Blek rokov iShares Bitcoin Trust (IBIT) i dalje dominira obimom trgovanja i imovinom pod upravljanjem, a slijede ga fondovi Grejsejla i Fidelitija. Prema podacima BitMEX Risrča, BlekRokova IBIT imovina dosegla je 17,6 milijardi dolara 1. aprila.
Da je situacija na međunarodnom tržištu upravo zbog upliva velikih igrača dostigla praktično svoj vrhunac saglasan je i analitičar kriptotržišta Novak Svrkota.
On navodi da je skok na tržištu kriptovaluta koji je izražen u poslednje pola godine izazvan odobravanjem ETF-ova za bitkoin na američkim berzama.
– To je najveći korak, koji se godinama čekao od strane regulatora, i to je izazvalo ulazak najvećih američkih fondova i aset menadžera poput Blek roka, Vangarda i slično. Oni su ulaskom na ovo tržište kupili na stotine hiljada bitkoina i taj skok u cijeni ipak ne odslikava pravu sliku potražnje za bitkoinima jer su se bitkoini prelili iz Grejskejl fonda koji ima oko 600-700 hiljada bitkoina – ističe Svrkota.
Kako je dodao, i da su kojim slučajem kupljeni svi bitkoini koji su trenutno na tržištu, vjerovatno bi bitkoin u ovom trenutku vrijedio nekoliko stotina hiljada eura jer je tržište dosta malo.
– Drugi razlog za nagli rast jesu globalna dešavanja na berzama, odnosno indeksi poput S&P 500, koji su dostigli rekordne nivoe, a to znači da je i kriptotržište pratilo skokove na berzanskim tržištima. Treći razlog je događaj koji slijedi sada krajem aprila, koji se dešava svake četiri godine, a to je prepolovljavanje vrijednosti rudarenih bitkoina, takozvani halving, i uvijek, posmatrajući istorijski sve prethodne cikluse, podrazumijeva nove skokove – navodi Svrkota.
On podsjeća i da je ovog puta došlo do skoka prije halvinga, ali primjetno je da nedostaje ritejl investitora, te da su sada aktivni krupni investitori.
– Ipak, ostali altkoini nisu ostvarili značajan skok kao prethodnih nekoliko puta, a mislim da su razlog visoke kamatne stope, te da ljudi nemaju osjećaj novca i kupovne moći kao u doba korone – zaključio je Svrkota.
Bitkoin je u poslednjih nekoliko mjeseci bilježio gotovo konstantan rast, a polovinom marta zabilježio je rekordnu vrijednost od 71.550 dolara. Prethodna rekordna vrijednost zabilježena je u novembru 2021. godine, kada je iznosila 69.000 dolara, a onda je uslijedio značajn pad, pa je u jednom trenutku vrijednost bila nešto iznad 10.000 dolara.