Prezentuje se, kako su kazali iz udruženja, pored važnosti štednje šta je to novac i upoznajemo, u zavisnosti od uzrasta, sa terminologijom koja se koristi u bankama, od osnovnih šta znači transakcioni račun do pojašnjenja o kamatnim stopama.
- Prilika se koristi da se podjele pokloni koje su donirale crnogorske banke u promociji sedmice štednje. Namjera je da se naglasi važnost borbe protiv rasipništva, a posebno koliko je važna finansijska edukacija najmlađih i mladih kao budućnosti svake države. Pismenost u oblasti ličnih finansija je jedna od sposobnosti koje su itekako važne i sigurno će igrati veliku ulogu u ostatku života svih nas - navedeno je u saopštenju UBCG koje potpisuje generalni sekretar Bratislav Pejaković.
U Kanadi, kao jednoj od razvijenijih zemalja, a time i reper dobre prakse, već u petom razredu osnovne škole djeca, prema njegovim riječima, prave novčane obračune i razvijaju finansijske planove, što uključuje i planiranje prihoda i rashoda kako bi se ostvario određeni cilj.
- Rezultat za neophodnost aktivnijeg pristupa ovoj problematici, dala nam je Studija OECD Programa za međunarodnu evaluaciju studenata (PISA testiranja) iz oblasti finansijske pismenosti, koji je rađen u 15 zemalja, gdje ukazuje da svaki četvrti student nije u stanju da na adekvatan način donosi jednostavne odluke vezane za svakodnevnu potrošnju, dok tek svaki deseti razumije kompleksnije probleme, poput poreza i kamatnih stopa - dodao je Pejaković.
Navodi da su u Crnoj Gori na kraju septembra 2024. depoziti domicilnih građana iznosili 2,44 milijardi eura.
- Ukupno depozita na računima banaka krajem septembra 2024. je 5,7 milijardi eura. Stabilan rast štednje u Crnoj Gori govori o povjerenju u bankarski sistem, sklonosti ka štednji naših građana u upitnim kretanjima na tržištu rada, geopolitičkih kretanja, finansijkim krizama, klimatskim kretanjima i pandemije koja je iza nas, što sve upućuje na potrebi da se raspoloživa sredstava ne rasipaju već racionalno troše i koliko je moguće štedi sa svrhom - pojasnio je Pejaković.
Skoro cijeli vijek, kako je podsjetio, svake godine prva sedmica novembra je dan pojačane društvene odgovornosti banaka.
- Banke širom svijeta, na ovaj dan nagrađuju svoje najvjernije štediše i podsjećaju koliko je finansijska sigurnost bitna, važnost finansijske sigurnosti u vidu ušteđevine i koliko je važno štedeti za postavljene ciljeve - poručio je Pejaković.