Rajko Uskoković / - Privatna arhiva
18/03/2023 u 15:01 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Uskoković za "Dan": Crna Gora nije u poziciji da traži mnogo novca za aerodrome

Ne bih rekao da smo radom i potezima doprinijeli da budemo atraktivniji nego prije četiri godine. Naprotiv, izgubili smo stotine hiljada putnika iz Rusije, Ukrajine i Bjelorusije, kao i veliki broj letova sa tog tržišta, kazao je Uskoković

Crna Gora može tražiti povećanje jednokratne naknade za davanje aerodroma pod koncesiju jedino na osnovu inflacije i povećanja cijena. Razvoj i usluga aerodroma u proteklom periodu nijesu opravdanje za rast naknade, ocijenio je u razgovoru za "Dan" predsjednik Udruženja francusko-crnogorskih kompanija Rajko Uskoković, koji je nekada bio i direktor Montenegroerlajnza (MA) u Parizu. On je ovu procjenu iznio nakon što je Vlada saopštila da aerodrome neće dati za naknadu od 100 miliona i 200 miliona investicija, što su bili uslovi za davanje koncesije krajem 2019. i početkom 2020. godine.

– Ne bih rekao da smo radom i potezima doprinijeli da budemo atraktivniji nego prije četiri godine. Naprotiv, izgubili smo stotine hiljada putnika iz Rusije, Ukrajine i Bjelorusije, kao i veliki broj letova s tog tržišta. To se naročito odnosi na aerodrom u Tivtu, koji je lani dostigao svega 50 odsto prometa iz rekordne 2019. godine. Primjera radi, Priština je lani imala 600.000 putnika više od rekordne 2019. godine, ali je aerodrom u Prištini u koncesiji i operator iz godine u godine poboljšava usluge i uvodi nove destinacije. Osim toga, u odnosu na period kada je tender raspisan, crnogorski nacionalni avio-prevoznik je izgubio više stotina hiljada putnika (oko 300.000) i više stotina letova. Dakle, nijesmo u situaciji da kažemo povećaćemo koncesionu naknadu jer smo u međuvremenu povećali promet na aerodromima. Naravno, kovid-19 i ratna zbivanja u Ukrajini su viša sila i nijesmo mogli uticati na njih ni kao zemlja ni kao preduzeće koje upravlja aerodromima, ali utisak je, a to pokazuje i statistika, da su se regionalni aerodromi brže i uspješnije oporavili od nas – rekao je Uskoković.

Istakao je da konkurencija u regionu ne miruje i da se preko aerodroma u Beogradu i Tirani preveze preko 12 miliona putnika godišnje.

– Nažalost, dosta veliki procenat putnika iz Crne Gore koristi oba ova aerodroma iz više razloga, a to su veći broj destinacija i veća ponuda kapaciteta na njima. Oba ova aerodroma su u koncesionim ugovorima i države, osim fiksnih prihoda, imaju i veliku indirektnu korist u marketinškom i investicionom aspektu. Samim tim, i reputacija ovih država se poboljšava jer se veliki broj putnika odlučuje da koristi usluge vazdušnih luka. Ovakav napredak daje za pravo državama da ukoliko budu produžavali koncesije povećaju i sume koje će budući zainteresovani zakupci ponuditi. A kakvo mi imamo opravdanje da tražimo više novca za aerodrom u Tivtu, koji je u odnosu na 2019. izgubio 700.000 putnika? Ekonomski ne postoji termin koji to može da obrazloži – istakao je Uskoković.

Francuzi spremni za novu rundu pregovora

Prije tri godine u najuži krug za koncesionare ušle su tri kompanije, odnosno konzorcijuma. U međuvremenu su, u oktobru 2021. godine, predstavnici tadašnje vlada imali sastanak s njima, na kojem su čuli njihove planove za razvoj aerodroma, a sada je najavljena i mogućnost pregovora sa tri ponuđača kako bi se pokušala ispregovarati bolja cijena za aerodrome.

Uskoković je kazao da je konzorcijum Aeroport de Pari (ADP) i TAV tada potvrdio da je spreman da plati traženu sumu i da je spreman da pregovara o novim uslovima.

– Mislim da ADP-TAV spreman dočekuje poziv na novu rundu razgovora.Ovaj konzorcijum non-stop ulaže u razvoj, a odluka da preuzmu aerodrom u Almati u Kazahstanu tokom pandemije je sigurno dobar znak da se ova kompanija na svjetskoj mapi pozicionira vrlo visoko – rekao je Uskoković.

Osim njih, u najužem krugu su bili Inčon airports i Korporasion Amerika airports.

Prema njegovim riječima, presudan faktor prilikom odluke Vlade o koncesionaru treba da bude renome i razvojni plan, jer Crna Gora više nema pravo na eksperimente na mnogim poljima, a aerodromi su jedno od najvažnijih.

On smatra da je najava Vlade da će konačno, nakon tri godine, donijeti odluku o tenderu za davanje aerodroma pod koncesiju pozitivna stvar.

– Vrijeme od raspisivanja tendera do danas je svakako dugo, jer su prošle skoro četiri godine, a stvari se nisu pomjerile od starta. U međuvremenu smo imali brojne turbulentne sezone koje su na oba aerodroma donijele manji broj i putnika i aviona nego što ih je bilo 2019. godine. Nažalost, politička nestabilnost je uticala da se odluka ne donese i došli smo u situaciju da smo počeli ozbiljno da zaostajemo za regionom u prometu na aerodromima – rekao je Uskoković.

Istakao je da mogućnost davanja pod koncesiju jednog od aerodroma, u Podgorici ili Tivtu, može imati pozitivnu i negativnu stranu.

– Pozitivna je što ćemo na malom prostoru imati zdravu konkurenciju i to će biti magnet za avio-kompanije, a putnici će imati poboljšani servis kao posljedicu takmičenja. Negativan aspekt će biti što usljed prirodnih ograničenja aerodrom Tivat neće biti atraktivan za koncesionare i država neće moći da dobije naknadu koju očekuje. Bolja je opcija da oba aerodroma idu pod koncesiju, a da država novac od koncesije ulaže u razvoj projekata koji daju podršku razvoju avio-industrije i naravno turizmu – zaključio je Uskoković.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (1)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
This comment was minimized by the moderator on the site

Konačno da se rizik neznalice i agresivca Damjanovićevog, juška od putinofilstva, skinuo sa ACV. Neka je srećno gdinu Šćekiću.

Mila Kasalica
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
26. april 2025 22:59