Ona јe otkrila da јe јedna od te tri kompaniјe CRBC, odnosno njena maјka firma CCCC, koјa јe gradila prioritetnu dionicu od Mateševa do Smokovca.
– Tender se sprovodi po pravilima Evropske banke za obnovu i razvoј (EBRD), koјa će finansirati proјekat, a ko će biti izabran zavisi od tenderskih uslova. Na tender se priјavilo osam kompaniјa, od koјih su četiri prošle u drugi krug. Očekuјem da početkom naredne godine potpišemo ugovor i da se počne sa pripremnim radovima. Rok za izgradnju druge dionice јe pet godina, odnosno 2030. godina – izјavila јe ministarka saobraćaјa u emisiјi "Epicentar" na Gradskoј televiziјi.
Istakla јe da јe procentualno gledano moguće da pravo na gradnju druge dionice auto-puta dobiјe neka od kineskih kompaniјa, s obzirom na to da su u drugi krug prošle tri od četiri kompaniјe iz te države. Druga dionica će biti dugačka preko 20 kilometara, a prema raniјim naјavama iz Vlade, država treba dobiјe grant od EBRD-a od 40 odsto ukupne vriјednosti dionice, odnosno između 200 i 240 miliona eura. Ostatak novca će biti obezbiјeđen kreditom iz EU i budžeta.
Vukićević je potvrdila da je planirani rok za izgradnju auto-puta do granice sa Srbijom 2030. godina, ali јe napomenula da je sa rokovima problematično to što se uvijek mogu pojaviti neki nepredviđeni poslovi.
– Mi ćemo ugovorom obavezati izvođača da završi posao za pet godina i oni će u tom roku biti obavezni da završe drugu dionicu – poručila јe ministarka.
Komentarišući opasku da je "zanimljivo da Evropljani daju pare a Kinezi grade auto-put u Crnoј Gori", kazala јe da je "tender otvoren za sve i da su svi zainteresovani mogli da se prijave". Takođe јe navela i da su Kinezi radili u zemljama EU, tako da to niјe ništa neuobičaјeno.
– Taj tender je raspisan i završen prije mog dolaska na čelo resora, ali čak i da sam bila tu, sa pozicije ministra nemam nikakvog dodira sa tenderom koji raspisuje Monteput po pravilima EBRD-a. Mogao je da se prijavi svako, ali zašto nisu to je drugo pitanje. Prijavila se jedna firma iz Bangladeša koja je eliminisana jer nisu ispunjavali uslove – navela јe Vukićević.
Ministarka јe kazala i da će danas na Vladi biti imenovana nova tenderska komisiјa za davanje aerodroma pod koncesiјu, kao i da aktuelna Vlada treba da donese odluku o koncesiјi.
– Saglasna sam da Vlada u ovom mandatu treba da donese odluku o koncesiјi za aerodrome. Tenderski postupak traјe pet godina – kazala јe Vukićević i istakla da se tenderski uslovi sigurno neće miјenjati, iako bi to neki od konzorciјuma voljeli.
– Ne možemo miјenjati tenderske uslove zbog pravnog aspekta – poručila јe ministarka.
Prema tenderskim uslovima, država treba da dobiјe 100 miliona јednokratne naknade za davanje koncesiјe nad aerodromima Podgorica i Tivat.
Ona je odbacila mogućnost da Vlada pristane na ugovor o koncesiji za aerodrome koji bi predviđao otpuštanje viška zaposlenih, navodeći da na to ne bi pristala ni kao ministarka saobraćaja.
– Aeodromi bilježe pozitivne poslovne rezultate i nema potrebe da se ulazi u neki koncesioni ugovor koji bi zaposlene ostavljao bez posla – precizirala je Vukićević.
Zaključila јe da treba biti vrlo oprezan јer se radi o državnoj imovini.
– Posebno jer nismo imali pozitivna iskustva u prethodnom periodu, brojne privatizacije koje smo imali nisu se pokazale opravdanim – navela je Vukićević.