Просјечна цијена квадрата стана на крају 2021. године на нивоу Црне Горе била је око 1.216 еура, што значи да би за стан од око 60 квадрата требало издвојити око 72.960 еура. Према тој рачуници и просјечној плати, коjа jе у марту износила 706 еура, грађани би требало да потроше 8,6 просјечних годишњих плата не би ли себи приуштили кров над главом. Прије повећања просјечне плате, грађанину би за куповину стана исте квадратуре биле потребне 11,3 године.
Просјечна цијена квадрата у Подгорици, према подацима Монстата, на крају прошле године била је 1.212 еура, па би за стан ове квадратуре у просјеку у главном граду било потребно издвојити око 72.720 еура, односно 8,5 годишњих просјечних плата. На приморју је, према истим подацима, крајем 2021. године квадрат стана вриједио у просјеку 1.359 еура, па би са просјечном платом по програму Европа сад било потребно 9,6 година за куповину стана од 60 квадрата. Цијена квадрата у централном региону, без Подгорице, дакле Никшић, Даниловград, Цетиње и Тузи, крајем претходне године била је 666 еура. За куповину стана у некој од ових општина потребно је издвојити скоро пет годишњих просјечних плата, тачније 4,71.
У сјеверном региону за куповину стана ове квадратуре потребно је издвојити 8,5 годишњих просјечних плата, а квадрат на сјеверу државе прошле године просјечно је коштао 1.205 еура. Прије повећања минималне и просјечне зараде у Црној Гори, просјечна плата је у децембру 2021. године износила 537 еура, па је по тој рачуници за стан од 60 квадрата било потребно издвојити 11,32 годишње просјечне плате. На нивоу Подгорице било је потребно издвојити око 11,2 просјечне годишње плате. Прије повећања плата, на приморју је за стан од 60 квадратних метара било потребно издвојити 12,6 годишњих просјечних плата. У централном дијелу било је потребно 6,2 годишње плате како би отплатили стан. На сјеверу је за стан исте величине било потребно издвојити око 11,2 годишње просјечне плате.
Ипак, колико год многима дјеловало да је куповина стана у Црној Гори немогућа, наша држава се котира међу исплативијима за куповину стана, с обзиром на то да су због кризе у Украјини и још увијек актуелне короне, станови у регионалним престоницама драстично поскупјели. За куповину стана у Београду краjем прошле године било је у просјеку неопходно издвојити близу 2.000 еура, док jе просjечна зарада била око 600 еура. Tо значи да би у главном граду Србије купили стан од 60 квадрата потребно је издвојити 16,6 година. Оно што је карактеристично за Београд је и да је квадрат стана све скупљи, те да је претходне године продат званично најскупљи квадрат стана у Београду на води, по цијени од 9.115 еура.