
To je saopšteno na juče održanoj sjednici Komisije za praćenje i kontrolu postupka privatizacije Skupštine Crne Gore, na kojoj su vladajuća većina i opozicija izrazile podršku za dovođenje investitora u fabriku koja, kako su ocijenili, posjeduje vrijednu imovinu, ali različito posmatraju sudbinu Željezare.
Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede (EPCG) Milutin Đukanović smatra da je kupovina fabrike bila dobar potez.
– Uprkos brojnim poteškoćama i dilemi AZK da li državna kompanija može pokrenuti proizvodnju čelika, mi smo odlučili da damo u zakup glavne pogone, imajući u vidu da smo zakonski ograničeni, ali uz pitanje da li imamo kadra da to realizujemo. Nismo morali da raspišemo javni poziv, ali odlučili smo se na to kako bismo bili transparentni. Komisija će iduće sedmice donijeti i konačnu odluku o davanju u zakup. Ipak, najbolje rangirani ne znači i da će postati investitor, već da se kvalifikovao da potpiše ugovor o zakupu. Ugovor će sadržati određene garancije i za našu stranu i definisaće brojne stvari, a nacrt tog ugovora imamo – rekao je Đukanović.
Da Željezara treba da bude nosilac ukupne crnogorske privrede saglasan je i Nikola Milović (DPS), ali ističe da su očekivanja jedno, a stvarnost drugo.
– Nemojmo da podižemo očekivanja da će sve biti sjajno, kao kada je preuzimana fabrika. Željezara se suočava sa problemima, planovi su jedno, a ekonomska realnost drugo. Moramo da vodimo računa da ne uđemo u populističku priču, da ne pothranjujemo očekivanja zaposlenih da je potencijalni investitor spasilac, jer može da se desi potpuno suprotno. Nismo sigurni ko je onaj ko se prijavio. Zato sačekajmo da se završe pregovori pa da vidimo šta će biti – naveo je Milović i dodao da je izostala ozbiljna ekonomsko-finansijska analiza.
Predstavnik Sindikata Željezare Ivan Vujović poručio je da u procesu koji slijedi i država i EPCG, kao majka kompanija, ali i radnici, moraju biti zadovoljni angažovanim investitorom.
– Svima je cilj da fabrika počne da radi, ali da radi rentabilno. Radnici žele da rade i da za svoj rad primaju zaradu. Bilo koji investitor da dođe, moramo da budemo sigurni da neće nakon mjesec ili dva da ode iz Crne Gore i ostavi stanje gore nego što je sada. Ako se desi da investitor ne bude dobar, mora da postoji "plan B", odnosno biznis plan, koji mora da se ostvari – istakao je Vujović.
On je naglasio da se radnici nisu borili za fabriku tek tako i da nisu, kako je kazao, paraziti.
Konzorcijum Universal Energy (Kina), Energy & Industrial Management Advisory Services (Češka) i "Neksan" (Crna Gora) i "Kvalitets Bygg-Uber Nordic" iz Švedske, koji su dostavili ponude za zakup pogona Željezare, neće učestvovati u daljem postupku. Samo je "8B Capital S.A" ostao u daljem postupku.
Коментари (0)
Оставите свој коментар