
Vlada je obavezala Elektroprivredu Crne Gore da, kao operater za postrojenje Termoelektrana Pljevlja preduzme sve pravne radnje i obezbijedi sve uslove u cilju zaštite prava države Crne Gore u postupku pred Energetskom zajednicom.
Podsjetimo, Sekretarijat Energetske zajednice je preliminarno zaključio da TE Pljevlja, kao jedino veliko postrojenje za sagorijevanje koje radi u Crnoj Gori, navodno nije poštovalo pravila Direktive o ograničavanju emisije određenih zagađivača u vazduh od strane velikih termo postrojenja.
Takođe, Termoelektrana je kao postrojenje dostigla ograničenje od 20.000 radnih sati do kraja 2020. godine, a nije u skladu sa standardima Direktive prestala sa radom, kako se to zahtijeva pravilima Energetske zajednice.
-Slanjem Uvodnog pisma, Sekretarijat EZ je pokrenuo preliminarni postupak, čija je svrha pružanje mogućnosti Crnoj Gori da se izjasni se na navode o navodnom nepridržavanju pravila Energetske zajednice u roku od dva mjeseca i omogućavanje Sekretarijatu da utvrdi potpunu pozadinu konkretnog predmeta. Kako bi se u tom postupku izdejstvovao najpovoljniji ishod, a koji ne bi smio značiti gašenje TE Pljevlja, u smislu potrebe za održavanjem snabdijevanja energijom, zaključeno je da se obavezuje Elektroprivreda Crne Gore da, kao operater za postrojenje Termoelektrana Pljevlja da preduzme sve pravne radnje i obezbijedi sve uslove u cilju zaštite prava države Crne Gore u postupku pred Energetskom zajednicom. Ministarstvo kapitalnih investicija je zaduženo da prati i pruži aktivnu podršku Elektroprivredi u tom postupku, i da zajedno pripreme nacrt Odgovora - izjašnjenja na Uvodno pismo Sekretarijata Energetske zajednice u postupku koji se pred tim tijelom vodi- piše u odluci Vlade.