
Iz CBCG su podsjetili da je tromjesečni moratorijum donesen marta 2020. godine bio obavezujući za banke, te da je pravo na moratorijum tada iskoristilo 24 hiljade zaposlenih u javnoj upravi, kao i penzioneri.
– Neracionalno je da moratorijum bude dozvoljen licima koja imaju, i koja će u prerspektivi imati redovne i neumanjene prihode. Tim prije što se od banaka, sa pravom, očekuje da, i pored pet moratorijuma, nastave sa kreditnom aktivnošću i podrškom likvidnosti korporativnog sektora kao primarnog zadatka, uz ekstenzivna restrukturiranja, uključujući grejs periode, što sve za posljedicu ima dodatni pritisak na njihovu likvidnu poziciju. Prema našim saznanjima, trenutno nijedna zemlja u Evropi nema implementiran apsolutni moratorijum za sve klijente. Ukoliko želimo da banke ostanu glavni stub oporavka realnog sektora u narednom periodu, ne smijemo dozvoliti da se kriza iz realne ekonomije neselektivno prelije na finansijski sistem na način da potkopa njegovu održivost, što bi se desilo u slučaju ad hok apsolutnog moratorijuma – naveli su iz CBCG, na čijem čelu je guverner Radoje Žugić.
Kazali su da je prošlogodišnja odluka o donošenju apsolutnog moratorijuma donesena kada niko nije mogao da prognozira koliko će pandemija trajati i koga će sve pogoditi.
– Danas, godinu dana kasnije, imamo jasnu sliku koji su segmenti privrede i stanovništva zaista dugoročno pogođeni efektima Kovida-19, na osnovu čega možemo da kreiramo moratorijume i ostale mjere u skladu sa realnim potrebama stanovništva i privrede – naveli su iz CBCG.
Nakon apsolutnog moratorijuma, CBCG je kreirala više setova mjera koji su se ticali određenih djelatnosti koje su bile najviše pogođene krizom.
D.M.