
Advokatska komora Crne Gore danas održava satsanak na kojem treba da bude odlučeno o njihoivm daljim koracima vezano za štrajk, saznaje nezvanično portal Dan. Tokom dana će biti poznato da li je donijeta neka konkretna odluka ili se pregovori i dalje nastavljaju.
Kako saznajemo iz više izvora, danas će na sastnaku Advokatske komore biti prezentovan i zahtjev koji je napravio advokat Milutin Knežević, a za koji navodno većina među advokatima smatra da je to suština i da je kao takav trebao da bude upućen Ministarstvu. On nije kao finalna verzija sporazuma od strane Advokatske komore predat Ministarstvui finansija i socijalnog staranja. Prema nezvaničnim informacijama, Ministarstvu je upućen drugi predlog Sporazuma.
-Ovim zakonom se pokušalo na mala vrata uvesti velike advokatske kancelarije i od advokature umjesto ustavom propisane institucije koja pruža pravnu pomoć građanima napraviti biznis korporaciju, kojom će prvenstvo interes biti ostvarivanje profita a ne pružanje pravne pomoći građanima u ostvarivanju njihovih elementarnih prava.Meni kao advokatu totalno je nejasno zašto Advokatska komora uopšte razgovara sa Ministarstvom finansija, umjesto da pregovara sa Ministarstvom pravde koje je dalo svoje mišljenje u našu korist. Očit je pritisak politike bivše vlasti, politiken sadašnje vlasti. Jer ni jednoj vlasti ne odgovara nezavisna advokatura-kazao je advokat Srđan Lješković za portal Dan.
Evo kako izgleda potencijalni sporazum, za koji se zalaže veći broj advokata a koji nije dostavljen Ministarstvu.(Ministarstvu je dostavljena druga verzija predloga sporzauma)
Dana --7.2021. godine Vlada CG, Ministarstvo finansija i socijalnog staranja i Advokatska komora CG postigli su sporazum sporazum:
Kako slijedi:
1. Vlada CG, Ministarstvo finansija i socijalnog staranja i Advokatska komora CG su saglasni da zbog specifičnosti advokatske profesije, odredbe Zakona o fiskalizaciji su neprimjenjive u odnosu na advokatsku profesiju;
2. Obavezuje se Vlada CG, Ministarstvo finansija i socijalnog staranja da u roku od pet dana, od dana zaključenja ovog Sporazuma, utvrdi predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalizaciji sa sljedećim sadržajem: "U članu 5 se nakon tačkke 7 dodaje tačka 8, koji glasi: "...advokatska djelatnost, tj pružanje pravne pomoći advokata." I takav predlog u istom roku uputi Skupštini Crne Gore na usvajanje po skraćenoj proceduri.
3.Obavezuje se Advokatska komora Crne Gore da na dan stupanja na snagu Izmjena i dopuna Zakona o fiskalizaciji iz tačke 2 ovog sporazuma donese odluku da se stavlja van snage Odluka od 20.5.2021. i da se trećeg dana od dana donošenja iste prekida sa opštom obustavom pružanja pravne pomoći advokata na cijeloj teritoriji Crne Gore.
4. Danom stupanja na snagu Izmjena i dopuna Zakona o fiskalizaciji iz tačke 2 ovog Sporazuma, obavezujus e Vlada CG, Ministarstvo finansija i socijalnog staranja i Advokatska komora CG da u roku od 15 dana foriraju radnu grupu koja će biti sačinjena od osam članova i to: tri člana predstavnika Ministarstva finansija i socijalnog staranja, dva člana predstavnika Ministarstva pravde i manjinskih prava i tri člana predstavnika Advokatske komore. Obaveza i cilj te radne grupe će biti razmatranje, analiza i priprema rješenja neophopdnih za donošenje zakonskih propisa kojim će u odnosu na advokatsku djelatnost biti uspostavljen efikasniji sistem prikupljanja poreskih podataka, kontrole, naplate i sprječavanja izbjegavanja poreskih obaveza.
Advokatska komora i Ministarstvo finansija ranije je vodilo pregovore koji vode ka eventualnom rješenju. Advokatska komora i Ministarstvo su tada usaglasili neke stavove.
Kako je ranije pisao portal Dan, ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić održao je ranije sa saradnicima i predstavnicima Uprave prihoda i carina sastanak sa predsjednikom i predstavnikom Advokatske komore. U najvećoj mejri tada su stavove približili, a naredne dane slijedi konkretan dogovor.
Prema nezvaničnim infomacijama, taj razgovor se odnosio na eventulano formiranje radne grupe koja bi trebalo da radi na izmjeni i dopuni Zakona o fiskalizaciji u odnosu na advokate.
Podsjećamo, Advokatska komora Crne Gore donijela je odluku da od 24. maja, obustavi pružanje pravne pomoći advokata na cijeloj teritoriji države sve do ispunjena zahtjeva kojim se traži da se izmijeni Zakon o fiskalizaciji i da se ova djelatnost izuzme iz njegove primjene. U saopštenju je tada pojašnjeno da na ovaj način advokatura brani dostojanstvo, samostalnost i nezavisnost na kojima se temelji postojanje te profesije.
- Na ovaj postupak Advokatska komora je bila prinuđena zbog neuspjelih pregovora koji su vođeni sa Vladom, a zbog čega bi se advokati našli u izuzetno otežanom položaju prilikom obavljanja đelatnosti i bili jedini predstavnici ove profesije u regionu koji podliježu fiskalizaciji- navodi se u ranijem saopštenju Advokatske komore koje potpisuje predsjednik Zdravko Begović.