Александар Дамјановић / Дан
07/06/2022 u 08:59 h
Vojka DamjanovićVojka Damjanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Министарство финансија: На помолу рјешење о начину опорезивања адвоката

Сагледава се шта jе до сада постигнуто у преговорима, а циљ садашњег МФ jе да се што приjе дође до рjешења, саопштили су за „Дан“ из тог ресора

Представници Министарства финансиjа (МФ), на челу са министром Александром Дамjановићем, и Адвокатске коморе наставили су разговоре о електронскоj фискализациjи, како би нашли рjешење за то важно питање. Сагледава се шта jе до сада постигнуто у преговорима, а циљ садашњег МФ jе да се што приjе дође до рjешења, саопштили су за "Дан" из тог ресора.

Иако су преговори са представницима Коморе отпочели средином прошле године, последња информација прије смјене Владе овим поводом појавила се у јануару, када су из Министарства финансија истакли да им је циљ да сви порески обвезници неселективно примjењуjу Закон о фискализациjи у промету производа и услуга

– Држава jе понудила предлог рjешења за електронску фискализациjу код специфичне адвокатске дjелатности и очекуjе се изjашњење друге стране – саопштили су из министарства на чијем челу је тада био Милојко Спајић.

Из тог ресора су нагласили да детаље не могу износити до окончања преговора, указуjући да су у њима jеднако сви ‒ Министарство правде, људских и мањинских права, МФСС, Министарство унутрашњих послова и Адвокатска комора Црне Горе, jер су сви 30. jула 2021. године потписали Протокол о сарадњи за измjену Закона о фискализациjи у промету производа и услуга.

Ранији став актуелног министра

Закон о фискализациjи мора jеднако да се примjењуjу на све коjи подлиjежу фискализациjи, укључуjући и адвокате, саопштио jе раније актуелни министар финансија Александар Дамjановић, који је тада био директор Управе царина и прихода.

Он jе казао да jе споразум коjи jе понуђен Адвокатскоj комори наjбоље могуће рjешење и да на спровођење Закона о фискализациjи неће имати утицаjа то што jе тренутна већина у Комори одбила споразум.

– Скоро четири петине оних коjи подлиjежу фискализациjи већ поштуjе закон. Нема разлога да било ко, па макар то били и адвокати, буде привилегован и да за њега важе други услови – рекао jе тада Дамjановић.

Детаље тада нису саопштили ни из Адвокатске коморе.

У складу са Протоколом, одржано jе више састанака представника извршне власти и Адвокатске коморе Црне Горе, на коjим су усаглашавани ставови везани за фискализациjу адвокатске дjелатности.

Из министарства су тада саопштили да су показали велику отвореност да уваже специфичности адвокатске дjелатности када jе у питању фискализациjа, с тим да измjене прописа не изазову селективност у примjени, већ да се пропише могући начин фискализациjе.

Смисао електронске фискализациjе jе потпуна аутоматизациjа система рада, кроз електронско прикупљање података о промету у реалном времену, омогућаваjући бољу контролу пореских обвезника, статистичко извjештавање, анализе, итд.

Систем електронске фискализациjе у функциjи jе од 1. jанаура 2021. године, када jе почела могућност фискализациjе рачуна коришћењем фискалног сервиса, док се обавезна фискализациjа примjењуjе од 1. jуна 2021. године.

Закон о фискализациjи у промету производа и услуга, коjи jе донесен 2019. године, а чиjа jе примjена почела 1. jуна 2021. године, изазвао jе брзу реакциjу црногорских адвоката.

– Закон о фискализациjи у промету производа и услуга непримјењив jе за адвокатуру – саопштио је тада предсjедник Адвокатске коморе Црне Горе Здравко Беговић.

Обустава пружања правне помоћи траjала jе готово 70 дана, до 31. jула, када jе на ванредноj скупштини Коморе суспендована док паритетна радна група не усагласи обострано прихватљива рjешења коjа ће у потпуности уважити специфичности адвокатске професиjе на начин како ту професиjу препознаjе и дефинише Устав Црне Горе.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
19. januar 2025 03:43