Advokatska komora Crne Gore / Arhiva
03/01/2023 u 09:00 h
Vojka DamjanovićVojka Damjanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Advokati ne isključuju mogućnost da ponovo obustave rad zbog primjene Zakona o fiskalizaciji

Advokatska komora ostaje pri ranije donijetoj odluci da će u slučaju prekršajnog kažnjavanja pružiti advokatima svu neophodnu pravnu pomoć, kao i pomoć koja uključuje naknadu troškova eventualno izrečenih kazni

Nakon što je Ministarstvo finansija donijelo uputstva o primjeni Zakona o fiskalizaciji i na advokatsku profesiju uslijedilo je negodovanje i oštra reakcija Advokatske komore Crne Gore. Nakon sastanka, crnogorski advokati su poručili da nijesu spremni da podrže rješenja koja, kako tvrde, ugrožavaju ustavnopravni položaj advokature i koja su suprotna odredbama Ustava Crne Gore.

”Cijenimo da je predmetno uputstvo, za koje je AK saznala iz medija, neustavno, nezakonito i u potpunoj suprotnosti sa potpisanim protokolom

Advokati su prošle godine dva mjeseca obustavili rad u znak protesta, tvrdeći da se ovaj zakon ne može primijeniti na njih jer pružaju pravnu pomoć, a ne usluge. Poslu su se vratili nakon što je predsjednik Advokatske komore Zdravko Begović sa bivšim ministrima Milojkom Spajićem i Sergejem Sekulovićem potpisao protokol kojim je dogovoreno formiranje radne grupe koja će tražiti obostrano prihvatljiva rješenja. Sudeći po odluci Ministarstva finansija (MF) da izda uputstvo, do toga izgleda nije došlo.

– Cijenimo da je predmetno uputstvo, za koje smo saznali iz medija, neustavno, nezakonito i u potpunoj suprotnosti sa protokolom koji je AKCG prošle godine zaključila sa bivšim ministrom finansija Milojkom Spajićem i bivšim ministrom pravde Sergejem Sekulovićem. Njime je bilo predviđeno formiranje zajedničke radne grupe koja je trebalo da pripremi izmjenu Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga, kako bi se taj zakon prilagodio specifičnostima advokatske profesije – saopštili su iz Advokatske komore.

Dio uputstva Ministarstva finansija

Za zastupanje stranaka po punomoćju, advokat sa strankom sklapa ugovor u kom se definišu iznosi nagrada za rad advokata i naknada troškova. U uputstvu se navodi da se advokatsko poslovanje može podijeliti na tri kategorije, pa stranci mogu izdati račun za svaku pojedinačnu radnju, koji je dužna da odmah plati, mogu je fakturisati na kraju spora ili ne fakturisti u slučaju pro bono zastupanja. U prvom slučaju, advokat na osnovu tih računa ispostavlja troškovnik sudu, na osnovu kog od stranke koja je izgubila spor potražuje taj iznos. Ovako izdat račun smatra se vjerodostojnom ispravom u slučaju naplate preko javnog izvršitelja.

Podsjećaju da je predmetnim protokolom bilo predviđeno formiranje radnih grupa na paritetnoj osnovi, koja je održala svega tri sastanka i dostavila dva predloga, o kojima je trebalo da se raspravlja na sastancima radne grupe, ali do danas nijesu dobili nikakav odgovor.

– AKCG će, budući da nijesu usaglasili zajednička rješenja i predloge, u potpunosti ostati pri svim odlukama koje je tim povodom donijela u prošloj godini, a koje ne isključuju mogućnost aktiviranja Odluke o obustavi pružanja pravne pomoći od 20.05.2021. godine u slučaju jednostrane primjene donijetog uputstva i kršenja principa utvrđenih potpisanim protokolom – saopšteno je iz Advokatske komore.

Kako su dodali, ostaju pri ranije donijetoj odluci da će u slučaju prekršajnog kažnjavanja pružiti advokatima svu neophodnu pravnu pomoć, kao i pomoć koja uključuje naknadu troškova eventualno izrečenih kazni.

Zakon o fiskalizaciji, koji je na snazi skoro dvije godine, trebalo bi da počne da se primjenjuje i na advokate, imajući u vidu da je ministar finansija Aleksandar Damjanović potpisao obavezujuće uputstvo.

U uputstvu se navodi da advokat, ukoliko naplaćuje izlaske na ročište, mora da ih fakturiše u momentu primanja novca ili uplate na račun. Kada je riječ o zastupanju klijenata po službenoj dužnosti, predviđeno je da advokat izdaje račun kad od sekretarijata Sudskog savjeta ili Tužilačkog savjeta dobije rješenje o prihvatanju troškova koje je prethodno donio sud. Advokati koji su PDV obveznici imaju obavezu da kroz mjesečnu prijavu evidentiraju iznos prometa i PDV-a u obračunskom periodu u kom je račun izdat.

– Kada se nadležnom pravosudnom organu dostavi fiskalizovani račun sa svim elementima računa, kojim se dokazuje uspješna fiskalizacija, sekretarijat Sudskog ili Tužilačkog savjeta u narednih mjesec vrši isplatu troškova zastupanja na poslovni račun advokata – piše u uputstvu Ministarstva finansija.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
21. februar 2025 03:39