Sudije Ustavnog suda time su odbacile žalbu koju je odbrana podnijela na presudu Vrhovnog suda koji je utvrdio da je odluka da li će Kvona vratiti Južnoj Koreji ili ga izručiti Sjedinjenim Američkim Državama, koje ga terete za prevare teške nekoliko milijardi dolara, na ministru, a ne na sudovima. Odluku je donijelo pritvorsko vijeće Ustavnog suda Crne Gore, sastavljeno od Momirke Tešić, kao predsjednice vijeća, i sudija Budimira Šćepanovića i Faruka Ruselbegovića, kao članova vijeća.
Nakon rješenja Vrhovnog suda, ministar Božović je najavio da će odmah donijeti odluku o izručenju. Ipak, Ustavni sud je prihvatio zahtjev za odlaganje izvršenja presude do odluke po ustavnoj žalbi. Zbog toga se očekuje da će ministar Božović, najvjerovatnije već danas, kada mu stignu spisi predmeta, odlučiti o tome gdje će Do Kvon biti izručen.
U obrazloženju odluke navedeno je da je Ustavni sud zaključio da je, prema praksi Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, koju prihvata taj sud, prvenstveno na domaćim organima, naročito na sudovima da rješavaju probleme tumačenja domaćih zakona.
– Ustavni sud ponavlja da nije njegov zadatak da preuzima ulogu sudova, te utvđuje činjenice i tumači pravo u konkretnim sudskim predmetima, već je to zadatak prvenstveno redovnih sudova. Ustavni sud neće dovoditi u pitanje utvrđenje činjenica, ocjenu dokaza i tumačenje zakona od strane redovnih sudva, osim u slučaju očigledne arbitrernosti, kada primijeti da zaključci redovnih sudova nijesu imali nikakvu pravnu osnovu, odnosno da su redovni sudovi primijenili zakon u određenom slučaju očigledno pogrešno ili tako da su došli do proizvoljnih zaključaka i/ili uskraćivanja pravde, saopšteno je iz Ustavnog suda.
U slučaju Do Kvona, pojasnili su, Vrhovni sud je, odlučujući po zahtjevu za zaštitu zakonitosti, dao svoje tumačenje relevantnih normi u situaciji kada okrivljeni pred nadležnim sudom da saglasnost za izručenje u skraćenom postupku po više zamolnica. Time je, tumačenjem pravne praznine, odnosno pravne nedoumice, primjenjujući pravnu normu na konkretan slučaj stvorio sudsku praksu.
– Ustavni sud nije nadležan da svojim zaključkom nametne drugačije mišljenje sudovima u pogledu tumačenja zakona, osim ako nije riječ o očiglednom kršenju prava, kojeg u konkretnom nema jer je okrivljeni dao saglasnost za izručenje po obje zamolnice i niti jednim navodom nije doveo u pitanje da bi mu izručenjem u bilo koju od država bilo ugroženo određeno pravo, osim što smatra da su učinjene procesne nepravilnosti u pogledu tumačenja zakona, dodaju iz Ustavnog suda.
Kvon je uhapšen u martu prošle godine sa lažnim dokumentima na aerodromu Podgorica. Zbog toga je osuđen na četiri mjeseca zatvora. Nakon odsluženja kazne, Viši sud u Podgorici i Apelacioni sud po sedam puta su odlučivali o zamolnicama za njegovo izručenje.