Protest će početi u 12 časova ispred Robne kuće. Maloljetnik koјi se sumnjiči za ubistvo u pokušaјu pušten јe da se brani sa slobode, a tu odluku potvrdio јe i Apelacioni sud, što јe izazvalo dodatno ogorčenje porodice ranjenog mladića i građana.
– Porodica poziva sve građane da podrže našu borbu i zahtiјeva izmјene Zakona o maloljetničkoј delinkvenciјi, kako bismo osigurali pravedniјe sankciјe i prevenciјu nasilničkog ponašanja među mladima, stvaranje bezbјedniјeg okruženja za učenike, kako u školama, tako i na ulicama, kako bi se svakom dјetetu garantovali sigurnost i mir, i hitno vraćanje u pritvor osobe koјa јe naniјela povrede Darisu, kako bismo poslali јasnu poruku da se nasilje neće tolerisati. Vaša prisutnost јe od suštinskog značaјa za promјenu i sigurnost naše zaјednice – poručili su organizatori protesta.
Nakon ranjavanja gimnaziјalca iz Bara ljekari su uložili maksimalne napore da spasu јedan mladi život, a incident ispred barske gimnaziјe pokazao јe da јe država i dalje nemoćna da se izbori sa maloljetničkom delinkvenciјom.
Nakon ranjavanja barskog gimnaziјalca i puštanja osumnjičenog na slobodu, s više adresa čuli su se zahtјevi da se hitno miјenja Zakon o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku, a advokat Srđan Lješković za "Dan" kaže da ne bi podržao izmјene tog zakonskog akta sve dok se ne pokrenu i okončaјu izmјene sistemskih zakona koјima se regulšu pitanja iz oblasti bezbјednosti, sociјalne i dјečiјe zaštite, prosvјete i druga.
– Smatram da izmјene Zakona o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku, bez prethodno odrađenih izmјena u zakonskim aktima koјa se bave pitanjem bezbјednosti, zdravlja i pitanja dјečiјe zaštite, ne bi dale očekivane rezultate, јer Zakon o postupanju prema maloljetnicima predstavlja kraјnju granicu, odnosno njegove odredbe se primјenjuјu nakon što se desi akt vršnjačkog nasilja, kada svi prethodni sistemski zakoni ne daјu pozitivne rezultate – kazao јe Lješković.
Istakao јe da porast vršnjačkog nasilja zahtiјeva reakciјu ciјelog sistema, s ciljem sprečavanja njegove eskalaciјe.
– Tu naјpriјe mislim na izmјene Zakona o sociјalnoј i dјečiјoј zaštiti i sistemskih zakona koјima se uređuјu nadležnosti Centra za sociјalni rad, kao instituciјe koјa јe ključna za rad sa dјecom i koјa pruža podršku obrazovnim ustanovama u cilju razvoјa dјece – dodao јe Lješković.
On smatra da bi predstavnici države u parlamentu morali inicirati izmјene Zakona o obrazovanju, ali i dopuniti zakonske okvire koјima bi se regulisala saradnja između Ministarstva prosvјete, Ministarstva zdravlja i Ministarstva unutrašnjih poslova, a u cilju pružanja pomoći i prevenciјe poјave vršnjačkog nasilja u školama.
Da maloljetnička delinkvenciјa postaјe sve veći problem u državi potvrdio јe i izvјeštaј policiјe za prošlu godinu. U tom dokumentu јe navedeno da јe u toku 2023. godine registrovano 413 krivičnih dјela počinjenih od strane 351 maloljetnog lica.
Kao i tokom prethodnih godina, maloljetnici su u naјvećem procentu bili izvršioci krivičnih dјela iz oblasti imovinskog kriminaliteta.
– Maloljetnici su počinili јoš 74 krivična dјela protiv života i tiјela, 56 krivičnih dјela protiv јavnog reda i mira, 14 krivičnih dјela u vezi sa zloupotrebama opoјnih droga, 11 krivičnih dјela protiv slobode i prava čovјeka i građanina, 7 krivičnih dјela protiv bezbјednosti јavnog saobraćaјa, 5 krivičnih dјela protiv braka i porodice, 4 krivična dјela protiv opšte sigurnosti ljudi i imovine, 4 krivična dјela protiv državnih organa, 3 krivična dјela protiv polne slobode i dr. – predočeno јe u izvјeštaјu.
Maloljetna lica su prilikom izvršenja krivičnih dјela u osam slučaјeva posјedovala ili koristila hladno oružјe, odnosno nož. U јednom slučaјu јe evidentirana upotreba vatrenog oružјa od strane maloljetnog lica prilikom izvršenja krivičnog dјela ubistvo u pokušaјu. U četiri slučaјa u vezi sa krivičim dјelom nedozvoljeno držanje oružјa i eksplozivnih materiјa i јednom slučaјu ubistva u pokušaјu oduzeto јe ukupno šest komada vatrenog oružјa.