
U domovima zdravlja i bolnicama ponovo nema vakcina protiv hepatitisa B i BCG (be-se-že) za novorođenčad i djecu, koje se daju prema kalendaru obavezne vakcinacije. Vakcina protiv virusa hepatitisa B se daje djeci odmah po rođenju, nakon mjesec dana i sa navršenih šest mjeseci. BCG vakcina protiv tuberkuloze takođe je obavezna za novorođenčad.
Iz Montefarma je "Danu" saopšteno da su uprkos njihovom nastojanju da se vakcine obezbijede na vrijeme, raspisivanjem tendera u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i u zakonskom roku povremene nestašice su neminovne.
– Takav je slučaj i sada sa vakcinom protiv hepatitisa B, jer je ponuđač na poslednjem tenderu garantovao isporuku za četiri mjeseca i to je bio najbliži mogući datum, što opet zavisi od proizvođača. Montefram vrši redovnu nabavku vakcina za djecu i odrasle, kao i njihovu distribuciju. Najave za pojedine vakcine za djecu od strane dobavljača su sledeće: ditevaksal za starije od sedam godina – očekuje se sredinom juna, hepatitis B za djecu – za četiri mjeseca (u septembru). BCG – očekujemo manju količinu sredinom maja. Kada je riječ OPV vakcini – više se neće proizvoditi postojeći oblik, već će mijenjati IPV, ista vakcina, ali drugog oblika. OPV se primjenjivala oralno, dok se IVP primjenjuje intramuskularno. Tenderska procedura oko nabavke IPV je završena i očekujemo isporuku veće količine početkom maja – ističu iz Montefarma.
Iz te ustanove kažu da su o problemu sa isporukama vakcina obavijestili nadležne institucije.
– O svemu navedenom Montefarm je obavijestio sve javne zdravstvene ustanove u kojima se vrši imunizacija djece, kao i Ministarstvo zdravlja. Povremena nestašica vakcina koje se nalaze u kartonu redovne imunizacije djece ne može biti životno ugrožavajuća. Ove vakcine namijenjene su stvaranju dugoročnog imuniteta, te se nekad odlaže redovna vakcinacija ako pedijatar procijeni da je iz nekog zdravstvenog razloga potrebno odložiti njihovu primjenu – kažu iz Montefarma.
Roditelji se žale da se zbog nestašica vakcina dešava da se mijenja redosled primanja obaveznih vakcina kako bi se ispoštovao propisani razmak, pa onda zbog toga veliki broj mališana nije primio sve potrebne doze. Kako tvrde roditelji, još nije riješen problem nabavke vakcine BCG koju primaju novorođenčad odmah po rođenju, jer su količine ograničene. Iako iz Instituta za javno zdravlje ponovo pozivaju na veći obuhvat vakcinacijom djece, nerijetko se dešava da se roditelji vraćaju iz ambulanti jer nema potrebnih doza.
Iz Instituta za javno zdravlje saopšteno je povodom evropske nedjelje imunizacije da je vakcinacija jedna od najdjelotvornijih i najisplativijih zdravstvenih intervencija od vitalnog značaja za postizanje optimalnog zdravlja za sve i svuda.
– Institut za javno zdravlje Crne Gore i ove godine, u saradnji sa partnerima, prije svega Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) i UNICEF-om, obilježava Evropsku nedjelju imunizacije (24–30.4.2022) kako bismo dodatno podigli svijest o važnosti imunizacije u prevenciji bolesti, zaštiti zdravlja, obezbjeđivanju dugog i kvalitetnog života za sve stanovnike naše države – navode iz Instituta.