Jedan od graničnih prelaza / FOTO:PRTSC
01/12/2024 u 15:57 h
Marija PalibrkMarija Palibrk
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

MUP ćuti dok šverc cvjeta kozjim stazama

Nedovoljno obezbijeđeni granični prelazi preko kojih se već decenijama odvijaju šverc droge i druge nedozvoljene robe, kao i krijumčarenje ljudi, bili su tema i u izvještaju o napretku Bosne i Hercegovine ka evropskim integracijama. Evropska komisija je u tom dokumentu dala preporuku BiH da zatvori ilegalne granične prelaze, posebno na granici sa Crnom Gorom.

– Novi zajednički granični prelazi sa Crnom Gorom pojednostavili su granične kontrole. Bosna i Hercegovina treba da zatvori ilegalne granične prelaze, posebno na granici sa Crnom Gorom – piše u izvještaju.

Granični prelazi (posebno ilegalni ili "divlji") između Crne Gore i susjednih država česta su tema razgovora i sastanaka, ali i kritika sa međunarodnih adresa. Ipak, Ministarstvo unutrašnjih poslova odbilo je da odgovori na pitanja redakcije "Dana" da li je Crnoj Gori stiglo upozorenje iz EU za ilegalne granične prelaze i na koji način se realizuje preporuka da se zatvore ilegalni prelazi prema BiH, Srbiji, Albaniji... Dopis s pitanjima na ovu temu MUP-u smo uputili prije desetak dana, ali, uprkos obećanjima, odgovor nijesmo dobili, tako da smo ostali uskraćeni za informacije o tome da li je i naša država dobila preporuke od EK za ilegalne granične prelaze i šta je povodom toga preduzeto.

Ilegalni granični prelazi godinama su u fokusu zbog šverca i ilegalnih migracija. Javna je tajna da su upravo te "kozje staze" raj za švercere i migrante. Shodno dogovorima Crne Gore i EU, granicom se bavi i evropska agencija. Timovi Crne Gore i Evropske unije ranije su zaključili sporazum prema kojem, uz policiju i vojsku, kompletnu granicu Crne Gore obezbjeđuju i službenici Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (Fronteks). Prema tom sporazumu, Fronteks je na svim granicama Crne Gore sa zemljama okruženja. Službenici te agencije pomažu u sprovođenju zajedničkih operacija, koje su uglavnom usmjerene na rješavanje problema ilegalne imigracije i prekogranični kriminal.

"Šuplja" granica s Albaniјom raј za švercere i migrante

Iz Crne Gore se u Bosnu i Hercegovinu ilegalno najčešće prelazi na više od pet puteva, koji vode iz više opština. Jedan od poznatijih puteva je od Risna i Graba, preko Kruševice do Trebinja, a riječ je o starom austrougarskom putu. Makar dva ilegalna puta prema Bosni i Hercegovini vode iz pravca Nikšića; jedan preko sela Crkvice, i tim putem se stiže do Bileće, a drugi put je Grahovo – Nudo – selo Aranđelovo, koji vodi do Trebinja.

Do Bosne i Hercegovine se ilegalno može stići i sa područja Pljevalja. Jedan od tih puteva vodi preko planine Kovač i izlazi na Čajniče. Drugi je onaj koji vodi prema Foči ili Srbinju, preko Krnje Jele i sela Šula. Iz Pljevalja se može ilegalno i u Srbiju, preko Jabuke.

Granični prelazi između Crne Gore i Bosne i Hercegovine bili su tema sjednice koja je nedavno održana u Trebinju. U pitanju je trinaesta sjednica Mješovite komisije za praćenje sprovođenja sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za međunarodni saobraćaj i sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o graničnim prelazima za pogranični saobraćaj. Tom prilikom je saopšteno da su u periodu od 1. avgusta 2023. do 15. novembra ove godine Crna Gora i Bosna i Hercegovina izdale 242 pogranične propusnice za prelaze državne granice na 18 prelaznih mjesta za lokalno stanovništvo koje živi u pograničnom pojasu.

Kako je tada saopšteno iz MUP-a, na sastanku je posebna pažnja posvećena planiranju zatvaranja sporednih puteva pogodnih za nezakonite prelaske državne granice između dvije države, pored dodatnog zaprečavanja 12 pravaca tokom 2023. godine u cilju sprečavanja neregularnih migracija i prekograničnog kriminala.

Zajedničke kontrole

Tema sastanka u Trebinju bilo je i otvaranje zajedničkih graničnih prelaza između dvije države.

– Nakon otvaranja prvog zajedničkog graničnog prelaza između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, Vraćenovići–Deleuša, na teritoriji Crne Gore intenzivirane su aktivnosti za otvaranje preostala tri zajednička granična prelaza – saopštili su iz MUP-a.

Ocijenili su da će sprovođenje zajedničkih graničnih provjera na zajedničkim graničnim prelazima doprinijeti pojednostavljenju i ubrzanju graničnih procedura, unapređenju saradnje između graničnih službi i efikasnijem suzbijanju i otkrivanju svih oblika prekograničnog kriminala.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
17. januar 2025 14:31