Ipak, statistika Višeg suda u Podgorici demantuje njihove tvrdnje, odnosno brojke potvrđuju da je više od polovine zatvorenika koji su osuđeni presudama pomenutog suda iskoristilo pravo na uslovni otpust nakon podnošenja zahtjeva i odsluženja dvije trećine kazne na koju su osuđeni.
– Za period od 1.1.2024. godine do 18.12.2024. godine u Višem sudu u Podgorici formirana su 163 predmeta povodom zahtjeva osuđenih lica da se u odnosu na njih primijeni institut uslovnog otpusta koji predviđa član 37 Krivičnog zakonika Crne Gore. Od navedena 163 zahtjeva 108 je usvojeno, 42 odbijena, a 13 zahtjeva je odbačeno, navodi se u odgovoru koje je "Danu" dostavila samostalna savjetnica za odnose sa javnošću Višeg suda u Podgorici Ivana Vukmirović.
Treba napomenuti da je uslovni otpust predviđen kao mogućnost, a ne kao apsolutno pravo zatvorenika, a iz Ministarstva pravde kažu da će komisija nastaviti dosljedno da primjenjuje kriterijume predviđene pozitivnim propisima.
Međutim, osuđenici tvrde da je problem u vezi sa uslovnim otpustom, koji ih sleduje po odsluženju dvije trećine dosuđene kazne, prisutan godina, a ukazuju i na neprincipijelnost prilikom donošenja rješenja i mišljenja nadležnih.
Advokat Damir Lekić smatra da nisu baš pozitivno funkcionisali ni ostali instituti propisani zakonom koji poboljšavaju položaj i tretman zatvorenika tokom izdržavanja kazne.
– Po tom pitanju u istom rangu je i zahtjev za vanredno ublažavanje kazne, pomilovanje, a do skoro je uslovni otpust u najvećem broju slučajeva bio neprimjenljiv i molbe za puštanje su se nasumice odbijale kao neosnovane. Pravo na podnošenje molbe za uslovni otpust ima osuđenik koji je izdržao dvije trećine, a u izuzetnim slučajevima i polovinu kazne zatvora na koju je osuđen. Sud usvaja molbu ako se osuđenik tokom izdržavanja kazne popravio – da kad se nađe na slobodi neće počiniti krivično djelo. Uslovni otpust regulisan je Krivičnim zakonikom Crne Gore, gdje su opisani uslovi za njegovu primjenu, ali i Zakonom o izvršenju kazni zatvora, novčane kazne i mjera bezbjednosti, u kojem su bliže opisani uslovi i procedura za dobijanje uslovnog otpusta, pojasnio je Lekić.