Sudstvo najčešće prate optužbe za koruciju / -Goran Šćekić
04/09/2025 u 16:50 h
Vojka DamjanovićVojka Damjanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Najveća sudijska plata 3.322, a najniža 1.421 euro

Da najveća plata jednog crnogorskog sudije, koja u ovom trenutku iznosi nešto više od 3.000 eura, odnosno 1.500 eura koliko primaju sudije osnovnih sudova, nije dovoljan stimulans mladim pravnicima da karijeru započnu u sudstvu, najbolje potvrđuje podatak da crnogorskim sudovima trenutno nedostaje 55 sudija.

U namjeri da popune upražnjena mjesta, iz Sudskog savjeta za "Dan" ističu da se na inicijalnoj obuci za buduće sudije trenutno nalazi veći broj kandidata koji su aplicirali, ali i da je u planu raspisivanje novih oglasa.

Do sredine avgusta tekuće godine zarade sudija bile su mnogo manje sve dok djelioci pravde nijesu digli glas i pobunili se izražavajući nezadovoljstvo i poručivši da je neprimjereno raditi težak i nadasve odgovoran posao sudije u uslovima u kojima oni rade, a naročito ako se ima u vidu ambijent u kojem kriminal cvjeta.

(FOTO) Rakočević o lažnom Vujiću: Švajcarska napravila kardinalnu grešku, crnogorska policija postupila profesionalno

Tim povodom, predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić neposredno nakon stupanja na funkciju pisala je premijeru Milojku Spajiću, predsjedniku Sudskog savjeta Radoju Koraću, ministru pravde Bojanu Božoviću i predsjednicima svih sudova u Crnoj Gori poručujući da je potrebno urgentno rješavanje socijalnog i materijalnog statusa sudija, podsjetivši da oni zbog takvog stanja u sudstvu ne mogu štrajkovati. Nakon toga, Vlada je usvojila inicijativu za uvećanje zarada sudijama od 30 odsto.

– U avgustu 2025. godine najveća zarada sudije je iznosila 3.322,84 eura (podatak se odnosi na sudiju sa najdužim radnim stažom) dok je najniža iznosila 1.421,89 eura (prikazani podaci su sa 30 odsto sudijskog dodatka na osnovnu zaradu shodno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama od 7.8.2025. godine, koji je stupio na snagu 15.8.2025. godine, od kada je sudijama i utvrđeno pravo na sudijski dodatak), saopštili su za "Dan" iz Sudskog savjeta.

Od početka godine izabrano 16 sudija

Od početka ove godine, kako navode iz Sudskog savjeta, zaključno sa 1. septembrom, izabrano je 16 novih sudija, kao i tri predsjednika suda, a 12 sudija napredovalo je u sudove višeg stepena.

– U istom periodu, sudijsku funkciju je napustilo šest sudija, od kojih jedan na lični zahtjev, dva zbog prelaska na drugu funkciju i troje sudija zbog ostvarivanja prava na starosnu penziju u skladu sa zakonom.

Ističu da u svim sudovima u Crnoj Gori trenutno nedostaje 55 sudija.

– Ukazujemo da se na inicijalnoj obuci pred Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu nalazi 26 kandidata za sudije sudova za prekršaje, osnovnih sudova, Privrednog suda Crne Gore i Upravnog suda Crne Gore, koji će po završetku edukacije, do kraja godine biti izabrani za sudije. Oglasi za napredovanje u sudove višeg stepena su u toku, a očekuje se i objavljivanje novih javnih oglasa za nepredovanje, odgovorili su našem listu iz Sekretarijata Sudskog savjeta.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. decembar 2025 08:18