zoran šofranac / -DAN
11/10/2023 u 17:54 h
Vojka DamjanovićVojka Damjanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Otac djevojčice stradale u saobraćajnoj nesreći: Specijalno tužilaštvo da ispita propuste policije

Šofranac sumnja da policija pokušava da opstruira postupak obavještavajući sud tek nakon godinu da ne posjeduje snimke s kamera koje su zabilježile nesreću, da CD snimak koji je naknadno dostavljen sudu nema ko da očita i da to nije u njihovoj nadležnosti

Pred Osnovnim sudom u Podgorici skoro dvije i po godine traje krivični postupak protiv okrivljenog Željka Dašića zbog saobraćajne nesreće u kojoj je 4. juna 2021. godine jedanaestogodišnja A.Š. zadobila teške tjelesne povrede, kojima je kasnije podlegla u Kliničkom centru Crne Gore.

Nezadovoljan tokom postupka i odnosom pojedinih državnih organa koji ne dostavljaju dokazni materijal, kao i odnosom sudskih vještaka, otac nastradale djevojčice Zoran Šofranac skeptičan je po pitanju ishoda sudskog postupka.

Šofranac sumnja da policija pokušava da opstruira postupak obavještavajući sud tek nakon godinu da ne posjeduje snimke s kamera koje su zabilježile nesreću, da CD snimak koji je naknadno dostavljen sudu nema ko da očita i da to nije u njihovoj nadležnosti.

Šofranac se pita ko je onda nadležan da očita naknadno dostavljeni CD snimak i kako to da su u nizu drugih slučajeva kamere funkcionisale, samo nijesu u slučaju nesreće u kojoj je nastradalo njegovo dijete. Otac nastradale djevojčice podsjeća da su prilikom aktiviranja bombe u martu ove godine u Osnovnom sudu kamere zabilježile lice koje je aktiviralo napravu, kao i njegovo kretanje neposredno prije događaja. Takođe, podsjeća i na slučaj ubistva koje se dogodilo u neposrednoj blizini mjesta na kom je nastradala njegova kćerka navodeći da se upravo zahvaljujući snimcima sa kamera ušlo u trag izvršiocu tog krivičnog djela.

Imajući sve to u vidu, Šofranac sumnja da neko iz MUP-a, skrivajući snimke, pokušava da opstruira sudski postupak i da zaštiti počinioca. Smatra da ovakva selektivna pravda upravo dovodi do nesreća.

Vještaci izbjegli da daju odgovor o brzini kretanja

Vještaci su, navodi Šofranac, tokom izrade oba nalaza izbjegli da daju odgovor na pitanje koja je bila brzina kretanja okrivljenog ako je automobil zaustavljen na 90 m od pješačkog prelaza gdje se desio udar. Kako ističe, to se uči na prvoj godini Saobraćajnog fakulteta i izračunava prostom formulom.

– Ova đuture obavljena vještačenja u kojima okrivljeni ne prelazi brzinu od 90 km na sat odomaćila su se u sudskoj praksi jer su presude u svim slučajevima od 1,2 do 1,6 mjeseci dok se za to vrijeme luduje po drumovima, navodi on.

Podsjeća da je stepen njenih povreda, prema nalazima ljekara, bio toliko veliki da sličan slučaj nije zabilježen, dok se vještačenjem utvrdila brzina kretanja okrivljenog do 60 km na sat ili jedva 70 km na sat što je, kako naglašava, apsurdno. Kako bi se utvrdile činjenice, Šofranac je insistirao da se obavi novo vještačenje koje bi bilo povjereno Saobraćajnom institutu u Beogradu, a s njegovim predlogom je bio saglasan i zastupnik optužbe.

Šofranac je ukazao na tok sudskog postupka i podsjetio da prvostepeni sud nije prihvatio dva vještačenja saobraćajne struke. Prvi zbog neobjektivnosti, a drugi zbog konflikta interesa jer se navodno niko nije sjetio da dugogodišnji sudski vještak radi u istoj ustanovi u kojoj je zaposlen i okrivljeni. Kako ističe, ono što posebno čudi jeste da je i sudu promakla ta činjenica. Iz tih razloga Šofranac je na poslednjem ročištu predložio treće po redu vještačenje koje bi bilo povjereno vještacima iz Beograda, ali o tome sud još nije odlučio.

Šofranac smatra da je sazrelo vrijeme da se u predmet uključi i Specijalno tužilaštvo koje bi trebalo da preispita dosadašnje postupanje nadležnih i navodi da ima pouzdana saznanja da će do toga i doći.

Tim povodom uputili smo pitanje SDT-u, ali, i pored obećanja, odgovor nismo dobili.

Simptomatično je i to, ističe Šofranac, što su se tokom postupka pored mora očevidaca događaja pojavili svjedoci strani državljani sa privremenim boravkom u Crnoj Gori, čiji iskazi su krajnje kontradiktorni.

"Dan" je i ranije pisao da je mjesto nesreće pokriveno sigurnosnim kamerama, ali postupajući sud i predstavnici optužbe, uključujući i punomoćnika oštećene porodice, za potrebe sudskog postupka do danas nisu došli do video-materijala.

MUP i Uprava policije, koji su instalirali video-nadzor, prethodno su tvrdili da se na toj dionici sve snima 24 časa, ali sada konstantno navode da svih 270 sigurnosnih kamera na 35 lokacija uopšte ne rade i da ne postoje nikakvi video-snimci koji se odnose na period saobraćajne nesreće. Do saobraćajne nesreće u kojoj je nastradala A.Š. došlo je u Ulici 13. jula u Podgorici, u neposrednoj blizini mosta Milenijum, Ekonomskog i Pravnog fakulteta.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
23. april 2025 03:20