Valentina Pavličić / - VRHOVNI SUD
28/03/2025 u 14:45 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Pavličić na sastanku Mreže predsjednika vrhovnih sudova EU

Predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Valentina Pavličič, prisustvovala je zajedničkom sastanku Mreže predsjednika vrhovnih sudova Evropske unije i Suda pravde Evropske unije, koji je održan u Luksemburgu.

Teme o kojima se diskutovalo bile su  “Nezavisnost pravosuđa u Evropskoj uniji: zajednička odgovornost“ i „Privatnost i zaštita podataka, nadzor nad sudskom obradom ličnih podataka“.

U uvodnom dijelu, obratili su se predsjednik Evropskog suda pravde Kon Lenarts  i predsjednik Mreže predsjednika vrhovnih sudova EU i Vrhovnog suda Švedske Anders Eka.

Izvještaj u ime Mreže predsjednika, na temu nezavisnosti pravosuđa u EU, podnio je predsjednik Vrhovnog suda Republike Irske Donal O’Donel, dok je o privatnosti i zaštiti podataka i nadzoru nad sudskom obradom ličnih podataka izvijestila predsjednica Vrhovnog suda Holandije Dineke de Grot.

Predsjednica Pavličić, tokom sastanka u Luksemburgu, razgovarala je sa potpredsjednikom Opšteg suda pri Sudu pravde u Luksemburgu Savasom  Papasavasom, predsjednicom Vrhovnog kasacionog suda Italije Margeritom Kasano, predsjednikom Vrhovnog suda Češke Republike Petrom Angialosom, predsjednikom Vrhovnog suda Slovenije Miodragom Đorđevićem i  predsjednikom Vrhovnog suda Ukrajine Stanislavom Kravčenkom.

Pavličić autorka u studiji o primjeni presuda ESLJP-a u nacionalni pravosudni sistem

Vrhovni sud Crne Gore primljen je u Mrežu predsjednika vrhovnih sudova EU,  u svojstvu posmatrača, u  oktobru 2011. godine, na Generalnoj skupštini u Sofiji.

Mreža predsjednika vrhovnih sudova osnovana je 2004. godine kako bi se unaprijedila razmjena mišljenja i iskustava u sudskoj praksi država EU, promocija organizacije i funkcija vrhovnih sudova, a naročito njihova uloga u primjeni pravne tekovine Evropske unije.

Sud pravde Evropske unije, sa sjedištem u Luksemburgu, ima sudsku nadležnost u sporovima između zemalja članica, institucija EU, poslova i pojedinaca i vrši kontrolu nad saglasnom interpretacijom i efektivnom primjenom zakona.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. mart 2025 14:45