Правосудни систем сваке државе је заправо држава у малом, па како она функционише тако функционишу судови и тужилаштва, односно кривично - правна заштита људи и имовине, остваривање свих грађанских и уставних права сваког поjединца.
Бивши тужилац, сада адвокат Зоран Пиперовић, истиче да то важи и за Црну Гору и подсјећа да су очекивања јавности велика, а да увиjек може и мора боље.
Због ситуације коју је произвела одлука Судског савјета да двадесет и двоје судија, по сили закона пошаљу у пензију, што је изазвало револт и тужбу Управном суду, Пиперовић нема посебан став и не зна да ли је таква одлука била оправдана или не, јер се тиме није бавио.
– Иначе, радном и пензиjском праву ниjесам вjешт. Колапс ниjесам видио, блокаду такође, јер тога ниjе било. Да ли се мало драмило? Имам осjећаj да jесте. Али, добро jе кад људи у зрелим годинама показуjу елан за рад. Значи то да у Црноj Гори старосну границу треба помjерити. Рецимо, да за судиjе важи до 75 године. А можда и више, каже Пиперовић.
Упитан шта је по њему била препрека да већ више од годину дана у правосудном систему постоји кочница за избор челних позиција од чланова Судског и Тужилачког савjета, Врховног тужиоца, предсjедника Врховног суда, предсjедника поjединих судова и да jе све у в.д. стању, адвокат наводи да је то ствар политичког договора, а све због квалификованих већина нормираних у Уставу.
Он додаје да смо нека земља у Скандинавиjи, све би било брзо риjешено. Адвокат тврди да је овдjе политика иза свега.
– И да будем скроз отворен. Знате ли колико jе брига посланике Скупштине Црне Горе за ВД стање, колико за лањски сниjег, а можда и мање. Њих занимаjу политичке калкулациjе и гдjе су у свему томе њихове политичке партиjе. То је очигледно. Толика неискреност, а погинуше за отварање поглавља 23. и 24. Ту се никоме не жури, а и Европа већ 20 година зна са каквом дружином има посла.
Пиперовић подсјећа да је и вирус короне озбиљно утицао на рад свих судова`у држави, зауставила је суђења, дефинитивно. Он сматра да ако би се строго примjењивале важеће епидемолошке мjере, и сада се суђења не би могла одржавати.
Адвокат је критичан и по питању односа према његовој професији и наводи да адвокати трпе штету управо због тих "безумних и незнавених" због чијих одлука бивају прислушкивани, претресани, принуђени да пролазе рендгене, остављају телефоне на портирницама, за разлику од својих колега тужилаца, који са суђења могу да шаљу и поруке, jер "су сви сваког дана дежурни". Тако да нам jе, закључује Пиперовић, корона стално присутна.
И не заборавите, подсјећа он, да је у адвокатским млађим редовима наjвећи стручни и интелектуални потенциjал у овоj држави.