
Koliko je nelogičnosti, na ivici apsurda, u našem pravosuđu najbolje pokazuje slučaj Velimira Rmandića Popa iz bjelopoljskog sela Dobrinje, inače poznatog narodnog guslara i učesnika mnogobrojnih manifestacija u Crnoj Gori, Srbiji i Republici Srpskoj. Naime, on šest godina vodi bitku pred pravosudnim organima da dokaže da nije kriv i da nije švercer i kriminalac.
A na teret mu je stavljeno, za rubriku "vjerovali ili ne", da je nelegalno iz Srbije u Crnu Goru unio, ni manje ni više, nego dva paketa piva "hajneken" i da je na taj način izbjegao plaćanje akcizne robe.
– Nadam se da ću konačno dokazati da nijesam ništa nelegalno uradio. Donio sam to malo piva u susret kosidbi koja je tih dana počinjala u mom Dobrinju, gdje imam desetak hektara zemlje, da počastim one koji su mi dolazili na mobu, kako je i običaj u našem kraju – kazao je Rmandić.
Objašnjava da mu je od Dobrinje mnogo bliže da ode u nabavku do Brodareva, u Republici Srbiji, nego da ide do Bijelog Polja.
– Do Brodareva nam je časkom i tamo se snabdijevamo svi kad nam je nešto potrebno. Mi smo ekonomski vezani za Brodarevo, iako je sada tu granica između naše dvije bratske države – ističe Rmandić.
Jedan taksista iz Brodareva mu je 22. juna 2016. godine dovezao pivo do granice, a on ga je tu preuzeo i krenuo da se vraća kući, ali mu se usput pokvarilo auto. Krenuo je prema Bijelom Polju u namjeri da pronađe auto-mehaničara, a u mjestu Unevina zaustavili su ga policajci i priveli ga u Centar bezbjednosti zbog dva paketa piva.
Potom je uslijedila sudanija ovog uglednog domaćina, koji u životu, kako ističe, ni mrava nije zgazio. Bjelopoljski Osnovni sud ga je oslobodio, ali je Viši sud ukinuo tu presudu i vratio sudski postupak na početak. Onda ga je isti Osnovni sud oglasi krivim i osudio na šest mjeseci uslovno na dvije godine. Rmandić se žalio na tu presudu, ali ju je Viši sud potvrdio. Zatim je podnio žalbu Ustavnom sudu, koji je ukinuo presudu i vratio predmet Viišem sudu, koji ga je tada oslobodio krivice. Međutim, na tu odluku žalilo se Više tužilaštvo, pa je Vrhovni sud ponovo ukinio presudu i predmet se ponovo našao pred vanpretresnim vijećem bjelopoljskog Višeg suda.
Izvjestilac Višeg suda Radoslav Konatar saopštio je na pretresu da se iz dokumentacije vidi da 2016. godine, u vremenu kad je Rmandiću stavljeno krivično djelo na teret, ta mala količina piva, sa tim postotkom alkohola, nije podlijegala akciznim markicama.
– Pivo je prenijeto tamo gdje nije zvanični granični prelaz, ali Rmandić, kao čovjek sa sela, vjerovatno nije znao da to ne smije da radi. U odluci Ustavnog suda stoji da nema elemenata krivičnog djela i da Rmandić nema spremnost da ponovi djelo – kazao je sudija Konatar.
Коментари (0)
Оставите свој коментар